​KAMBER ATEŞ NASILSIN?

Anadil kavramının en yalın haliyle ne anlama geldiğini 1980 faşist cunta döneminde yaşanan ve çokça hisse çıkarılması gereken bir gerçek yaşanmışlıktır anlatacaklarım. O dönemde annelere, Kürt halkına, kendi dillerinde evlatlarıyla konuşamamanın yarattığı acı bir semboldür. Kamber Ateş nasılsın? Cümlesi.
             

Kamber Ateş Ankara’da Mamak Askeri Cezaevinde tutukludur. Sivas’ta yaşayan Kürtçe’den başka bir dil bilmeyen anne İpek Ateş, oğlunu hapiste ziyaret için Ankara’ya kızı ile birlikte giderken, ziyarete gittiği hapishanede Türkçe konuşma zorunluluğu yüzünden öğrendiği tek cümle olan ”Kamber Ateş nasılsın” ile görüş süresi boyunca yalnızca oğluna bu cümleyi söyleyebiliyor. Ne acıdır ki, kendi ana diliyle oğluna seslenememektedir. Ancak yaşayanların hissedebileceği çok acı bir tablodur. İşte bu anneyi İpek Ateş’i yakın bir zamanda kaybettik. Ama ”Kamber Ateş nasılsın” cümlesi hala kulaklarımızda yankılanmaya devam ediyor.
             

Şair Gülsüm Cengiz Akyüz de bu acıyı, yedi yıl cezaevindeki oğluna görüşe gittiğinde, kendi diliyle konuşması yasak olduğu için kendisine öğretilen bir cümleyle konuşabilen Kürt ana ve dili yasaklı bütün insanlar için dizelere döker. Kamber Ateş nasılsın.

Dilim tutuklu oğlum/Seninle konuşamam/Gözlerime bak/Sözlerimi anlarsın/Gözlerimin derininde

Kaç uykusuz geceler/Kaygılı bekleyişlerden/Sana zulüm yaptılar mı?Kamber Ateş nasılsın?
           

”Bir süre herkesi kendi haline bırak. O zaman kimin seni bırakmak istemediğini göreceksin”Kürtçe bir kelimedir “Dendar”, anlamı borçlu demektir. İpek ana sen bu dünyadan gittin ama, bil ki bu dünya sana borçlu kalmıştır.

 Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 284 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: