GüncelYazarlar

​KANSERİ KENDİMİZDEN UZAK TUTMANIN YOLLARI

Bugünkü yazımın konusu, yüzyılımızın hastalığı olarak kabul edilen kanser. Sevgili eşim Şadiye’yi de 14 Temmuz 2020 tarihinde kanser hastalığı nedeniyle kaybettim. Onun için özellikle bu konuyu kısa da olsa işlemek istedim. Bir nebze de olsa adalı yaşayanlara faydalı olursa sevinirim. Erken teşhis ve doktor kontrollerinin önemini de hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz.         

Bu yazımızda kanseri vücudumuzdan uzak tutmak konusunda uzmanların ne dediklerine bakacağız. Umarım yazımız yol gösterici olur. Sıhhatli bir yaşam dileğimizdir. Peki neler yapabiliriz;         

Her sabah kahvaltıdan önce ya da kahvaltı yerine taze sebzelerle hazırladığınız sebze suyunu içiniz. Bu hem günlük sebze ihtiyacınızın yarısını karşılamış olur hem de vücudu temizler güne hazırlar.         

Araştırmalar az miktarda kırmızı et ve ekmek, bol bol balık, sebze ve meyve içeren Akdeniz diyetinin kanser riskini yüzde 24 azalttığını göstermiştir. Diyetin önemli bir özelliği de tereyağ ve margarin yerine zeytinyağının kullanılması. Adamızın zeytinyağını güvenle tüketebiliriz.         

Kanserli hücreler şekerle beslenir. Öyle ki doktorlar vücuda glikoz vererek kanseri ararlar. Dolayısı ile fazla şeker tüketmek hem serbest radikallerin sayısını arttırarak kanserli hücrelerin oluşumuna yol açar hem de bunların büyümesine ön ayak olur.          Araştırmalar egzersiz yapmanın kanser riskini azalttığını kanıtlıyor. Çünkü hareket sırasında salgılanan antioksidanlar serbest radikallerle savaşıyor. Amerikan Kanser Derneği yetişkinlerin haftada 150 dakika spor yapmasını tavsiye ediyor. Bu sürenin bir kısmını meditasyona ayırın.         

Gıdaları böceklerden korumak için kullanılan ilaçlar kanserin en önemli nedenlerinden biri haline geldi. Bunlar kanser riskini yüzde 70’e kadar arttırabiliyor. Meyve ve sebzelerin yenmeden önce duru suyla çok iyi yıkanması ve tarlalara yakın yerlerde yaşayanların dikkatli olması gerekiyor.         

Fazla kilolu olmak, başlı başına kanser nedeni olduğunu unutmayalım. ABD’de 900 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, kanserden ölümlerin kadınlarda yüzde 20’sinin erkeklerde yüzde 14’ünün direk olarak fazla kiloyla ilgili olduğunu gösterdi.         

Başta akciğer ve gırtlak kanseri olmak üzere kanserin ana nedenlerinden birinin sigara olduğunu unutmayalım. Sigara dumanına maruz kalmak bile riski arttırır.         

C vitamini kanseri hem önlemekte hem de tedavi etmekte büyük önem taşıyor. Selenyumla birlikte alındığında kanserli hale gelmek üzere olan hücreleri durdurabiliyor. C vitamini ve bir çeşit mineral olan selenyum antioksidan etkileriyle serbest radikallerle savaşıyor ve kanser tedavisine yardımcı oluyorlar. Her gün meyve sebzelerle yada tablet yoluyla mutlaka C vitamini alın.         

Şunu da unutmayalım ki erken teşhis hayat kurtarıyor. Lütfen en ufak tereddüt ve şüphede doktorunuza başvurun.         

”OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ” diyerek yazımıza son verelim.

Total Page Visits: 889 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir