​KARARTMA GÜNLERİNDEN, KARANTİNA GÜNLERİNE

Bizde ihtiyarlıyoruz artık, genç neslimiz yaşamadıkları için bilmezler eskiden bu ülkede karantina günleri olurdu. O zamanlar bizde çocuktuk, ilkokula gidiyordum. Ankara da yaşıyorduk, gece oldu mu pencereler gazete kağıdı ile veya battaniye ile kapatılırdı. Lamba ışığı yine de dışarıya yansımasın diye etrafı kağıt türü şeylerle kaplanırdı. İşte o zaman karartmaya hazır hale gelirdik. Ne günlerdi ama, hatırlaması bile çocuksu heyecanlarımızın hafızamızda tazelenmesine neden oluyor.         

Neden yapılırdı karartma geceleri vallahi tam olarak da hatırlamıyorum. Çocuktuk işte. Kıbrıs olayı mı? vardı. ABD  başkanı Johnson’un Türkiye’ye verdiği ültimatom gibi mektubu muydu neden olan. Diyordu ki Amerika Kıbrıs’ta,  verdiğimiz silahları kullanamazsınız gibisinden bir şeyler. Tabi ki İsmet İnönü’nün meşhur cevabi mektubu vardı ki, unutulmaz. Devlet adamlılığının gereğini yapmıştı. ”Dünya yeniden kurulur, Türkiye de o dünya da yerini alır” diyordu. Ya da 27 Mayıs 1960 ihtilali miydi karartma günlerine sebep olan. Ankara semalarında jetlerin alçaktan uçarak çıkardıkları gümbürtüler, aklımda kalanlar bunlar.         

Şimdi ise karantina günlerindeyiz, bir ayı geride bıraktık daha ne kadar sürecek tam olarak bilemiyoruz. Her şey sağlığımız için. Bu Coronavirüs ne yaşlılık dinliyor, ne çocukluk, nede gençlik. Aman kurallara hep beraber uyalım. Hem kendimiz hem de çevremizde ki insanları düşünelim.          Karartma günleri, karantina günleri derken belkide köyde yaşamanın avantajıyla dağın yamacına yaslanmış Bademli köyümüzde, eski adı ile Gliki’de nüfusumuzun da az olması sebebiyle sessiz sakin bir şekilde yaşayıp gidiyoruz işte.         

Dağın yamacı demişken, yine bir şiirim aklıma geldi. Paylaşalım dedim bu karantina günlerinde. Beğenilerinize sunulur, sevgili Gökçeadalılar esenlik içinde kalın.

DAĞIN YAMAÇLARINDA

Dağın yamaçlarındasın


Kuytuluklarda,

Ürkütürsün çiftleşen tavşanı.

Yarini düşünürsün

Karın altında yol bulup

Boy veren

Kardeleni seyrederken.

Kıyamazsın koparmaya

Yarine vermek içinden geçsede.

Kardelen ve yarin

Tercih yapamıyorsun

Dağların yamaçlarında.

Arzularsın,

Birbirlerini görmesini

Yarin ve

Kardelenin

Bembeyaz temizliğinin

Buluşmasını istersin yine de

Dağların yamaçlarında. 

Total Page Visits: 230 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: