​(Y)ETKİSİZLEŞTİRME DUR(A)MAYACAK

Bir önceki yazımda Turizm Teşvik Yasa Teklifi ile çıkarılmak istenen kanun hakkında görüşlerimi belirtmiştim.         

  Şimdi sözü CHP İstanbul milletvekili İbrahim Kaboğlu’na bırakalım. Hukuksal açıdan meseleye bakışı önemlidir. İbrahim Kaboğlu, Turizm Teşvik Yasa Teklifi ile Türkiye’nin doğal, tarihsel ve kültürel değerlerinin parsel parsel torbaya konulduğuna dikkat çekiyor.            

”Teklifteki maddelerin anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan İbrahim Kaboğlu, anayasanın merkezi yönetim-yerel yönetimler ilişkisini düzenleyen 127. ve ”Kamu Yararı” başlığı altında düzenlenen ve kıyılarda yararlanmaya ilişkin olan 43. Maddesine dikkat çekerek, ülkesel değerlerin ve kıyıların korunmasından tarım arazilerine kadar doğal kaynakların ”Kamu Yararı” başlığı altında korunduğunu açıkladı.            Teklifin komisyon görüşmelerine atanmış bakanın dahi gelmediğini anımsatan Kaboğlu ”Mera ve yaylakların köylünün elinden alınmasının önünü açan teklif, ormanları, kıyıları da ranta ve yapılaşmaya kurban edecek. Cumhurbaşkanına, kültür ve turizm koruma ve geliştirme bölgelerini tek kişinin yatırımına verebilmesi ‘derebeylik’ kurma yetkisi olarak nitelenebilir” uyarısında bulunuyor.           

Milyonlarca seçmenin oylarıyla seçilen belediye başkanlarına ait yetkilerin, siyasi sorumluluğu olmayan atanmış bürokratlara verilmesinin demokratik hukuk devletine vurulan bir darbe olduğunu belirten Kaboğlu, ”Bu tek kişi yönetiminin yansıması. Cumhur ittifakı, Türkiye’yi torba yasalar ve talan projeleri ile yağmalamanın önünü açtı. Kanal İstanbul gibi ülkenin bölünmez bütünlüğünü zedeleyen projelerin yanında; kıyıları, ormanları, yaylaları yok eden yasa teklifleri ve projelerine karşı Türkiye’yi hep birlikte korumalıyız” diyor.           

Esen kalın…

Total Page Visits: 299 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: