Güncel

40 GÜN PERHİZ, ÇARMIHA GERİLİŞ VE DİRİLİŞ – PASKALYA

Gökçeada’da birlikte yaşam sürdüğümüz Ortodoks dostlarımız Paskalyalarını (Kıyam Yortusu, Diriliş Pazarı ya da Diriliş Günü) coşku ile kutluyorlar.

Paskalya, beş haftalık Büyük Perhiz denilen ve 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yemeden tutulan bir oruç ile son hafta olan Kutsal Haftayı kapsıyor ve Paskalya Günü’nde (Diriliş Günü) sona eriyor.

Paskalya tüm Hristiyanlar tarafından kutlanan (Protestanlar, Katolikler ve Ortodokslar için birkaç günlük farklılıklar olsa da) kutsal bir tarihtir. Gece ve Gündüz eşitliği ile (21 Mart civarı) başlayan 40 günlük perhiz sonunda kutsal 3 gün ve pazara denk gelen gün Paskalya Günü olarak kutlanır.

Ortodoksların Jülyen takvimini, Katoliklerin ise Gregoryen Takvimini baz almaları nedeniyle Paskalya Günü farklı günlere denk düşebilir. Bu yıl (2022) Katoliklerin 17 Nisanda kutladıkları günü Ortodokslar 27 Nisan olarak kutluyorlar.

40 günlük perhizin son 3 günü (Kutsal Perşembe, Kutsal Haç Tapınması ve Paskalya Arifesi) doruğa çıkan kutlamalar Diriliş Pazarı (Paskalya) ile son bulur.

Kutsal Perşembe (Holy Thursday) gününde, Hz. İsa’nın yediği son akşam ye­meği yad edilmekte, ekmek ve şarapta İsa’nın eti ve kanının olduğu hatırlan­maktadır. Hz. İsa’nın gizemli bir şekilde yapmış olduğu törenler bu günde dile getirilmektedir. Yeni Ahit’te bahsedildiğine göre Kutsal Perşembe (Holy Thursday) gününde Hz. İsa, çarmıha gerilmeden önce havarileri ile birlikte fısıh yemeğini yemiş ve bu yemek esnasında ekmeği havarilere uzatarak bunun kendisinin bedeni, bundan sonra bir kase şarabı eline alarak bunun da ken­disinin kanı olduğunu söylemiştir.

Paskalya’dan önceki Kutsal Cuma (Holy Friday) günü Hz. İsa’nın çarmıha ası­larak vefat ettiği gündür. Bu günde, Hz.Hz. İsa’nın çekmiş olduğu eziyetler hatırlanmaktadır. Büyük Cuma da denen bu gün Hıristiyanlar açısından son de­rece kederli bir gün olarak görülmektedir. Ayrıca, Hz. İsa’nın asli günahtan bü­tün insanları kurtarmasından dolayı sevinç de paylaşılmaktadır. Yapılan ayin­lerde kutsal kitaptan pasajlar okunmakta ve dualar edilmektedir.

Büyük Cumartesi de denilen Kutsal Cumartesi (Holy Saturday) paskal­yanın arifesini oluşturmaktadır. Akşam ibadeti şeklinde kutlanan bu günde kandiller yakılmakta, dualar edilmekte, vaftiz suyu kutsanmakta ve ayin yapılmaktadır. İsa Mesih’in yeniden dirilişini sembolize eden bu ayin, ateş, paskalya kandili, vaftiz kurnasının kutsanması, okunan ilahiler ve dualarla icra edilmektedir. Ayinler genelde akşamları olmakta ve Ortodoks Hıristiyanlar bu ayinlerde İsa Mesih’i hatırlamaktadır.

Kutsal Cumartesinden hemen sonraki pazar gününde sabah kilisede ya­pılan toplu ayin ile paskalya kutlamaları başlamaktadır. Paskalya bayramı ile birlikte Ortodoks Hıristiyanlar, İsa Mesih’in ölümü ve dirilişini özel bir şekilde kutlamaya başlamaktadır. Bu günlerde İsa Mesih’in diriliş gününden göğe çıkışına kadar her ayin sırasında özel bir mum yakılmakta ve böylelikle İsa Mesih’in öldükten sonra dirilişi anımsanmaktadır.

Paskalya kutlamaları “Beyaz Hafta” (White Week) denilen bayram hafta­sı boyunca Ortodoks nüfusun bulunduğu ülkelerde çok anlamlı bir şekilde yerine getirilmektedir.

Beyaz Hafta “Beyaz Pazartesi” (White Monday) denilen günde sabah kilisede yapılan ibadetle başlamaktadır. Sabah töreninde kiliseye çağrı çan ile yapılmamakta, bunun yerine insanlar kiliseye kendiliğinden gelmektedir. Bu günde kilisedeki sabah ibadetinden başka gün boyunca güneşin batışına kadar eğlenceler ve dans gösterileri düzenlenmektedir.

Beyaz Hafta içerisinde Pazartesinden sonra “Beyaz Perşembe” (White Thursday) gününde de aynı törenler tekrarlanmaktadır. Bu haftadaki başka bir gün olan ve “Yeni Cuma” (New Friday) olarak isimlendirilen gün bakire Meryem için ayrılan gündür.

Gökçeada’nın Sesi olarak birlikte yaşadığımız Ortodoks vatandaşlarımızın kutsal 3 günlerini yetişebildiğimiz ölçüde takip ederek sizlerle paylaşmak istedik. Kutsal Cuma (Holy Friday) ve Kutsal Cumartesi (Holy Saturday) günlerinde gerçekleştirilen törenlerde çektiğimiz görüntülerin bir bölümünü videomuzda izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

İnançları doğrultusunda kutladıkları kutsal günlere olan saygımızı belirtirken başta Gökçeada Bozcaada Metropoliti Kyrillos SYKİS olmak üzere adamızda yaşayan tüm Ortodoks komşularımızın PASKALYALARI KUTLU OLSUN.

Kutsal 3 günde yetişebildiğimiz ölçüde çektiğimiz fotoğrafları galerimizde görebilirsiniz.

Total Page Visits: 863 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: