Güncel

98 YIL ÖNCE BUGÜN “GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK”

Mustafa Kemal ATATÜRK’e “Gazi” ünvanının verilişinin 98 nci yılı tüm yurtta olduğu gibi Gökçeada’da da çelenk sunumu ile kutlandı

“Gaziler Günü” anması nedeniyle Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Gökçeadalılar anıta çelenk sunumlarının yapılması ardından yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde gerçekleştirilen anmaya katılım sağladı.

Gerçekleştirilen anmanın sunumu için Gökçeada HEM Md. Yrd. Melek KARAHAN mikrofonun başına geçtiğinde saatler 10:00 olmuştu.

İlk olarak Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk UZUNOĞLU kaymakamlık çelengini sunarak gaziler ile birlikte selam durdu ATAMIZA.

Garnizon Komutanlığı çelengini adamızda yeni göreve başlayan Garnizon Komutanı P. Albay Oktay YILDIRIM anıta sundu.

Belediye Başkanlığı çelengini Başkan Vekili Hikmet İnciser ÇELİK ve gazilerimiz adına 3 gazimiz birlikte çelenk sunumunu gerçekleştirdi.

Çelenk sunumlarının ardından yapılan saygı duruşu ve Hep birlikte söylenen İstiklal Marşı ile tören devam etti.

Günün anlam ve önemini Piyade Komando Üsteğmen Serkan ALTUN yaptığı konuşma ile katılımcılara anlattı.

Serkan ALTUN yaptığı konuşmada, ATATÜRK’ün aldığı bu ünvan nedeniyle 20 Eylül 1921’de orduya yayınladığı mesaja yer vermesi ve kendisine verilen ünvanın gerçek adresine değinmesi anlamlıydı.

ATATÜRK’ÜN MESAJI: “TBMM Hakkımda yeni bir rütbe ve gazi ünvanı ile gerçekleşen övgüsü ve düşünceler doğrudan doğruya Türk Milletine yöneliktir. Milletin verdiği bu rütbe ile yükselen Türk Ordusu en şerefli ve kutsal bir savaşı kazanma ayrıcalığına erişmiş bir ordudur. Sizin kahramanlığınız ile, sizin gösterdiğiniz sonsuz fedakarlıklar pahasına kazanılan büyük zaferlerin millet tarafından takdir edildiğini gösteren bu ünvan ve rütbeyi ancak millet adına bütün askerlik hayatımın en büyük övünç kaynağı olarak taşıyacağım”

BU VATAN İÇİN BEDEL ÖDEYEN BAŞTA GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE TÜM GAZİ VE ŞEHİTLERİMİZE SELAM OLSUN

Total Page Visits: 977 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir