AÇIK ALANDA ÇOCUKLARIMIZIN MUTLULUĞU

Gökçeada Belediyesinin yerel partner olarak yer aldığı ve UNDP Türkiye Hızlandırma Laboratuvarı proje partneri olarak Herkes İçin Mimarlık Derneğinin saha çalışmalarına öncülük ettiği “Açık Alan Gökçeada” projesi bugün çocukları ve Gökçeadalıları konuk etti.

Öğleden önce anne ve babalarının elini tutarak alana gelen çocuklar kendileri için ayrılan zaman dolmasına rağmen alandan ayrılmayarak gün boyu alanın tadını çıkardılar.

Çocuklarımız kendileri için hazırlanan etkinlik kapsamında oluşturulan “Reçel Atölyesi”nde tanıklık ettikleri reçel yapımını izlerken yapılan reçeli evlerine taşımak için kavanoz süslediler.

Reçel yapımını ilgiyle izleyen çocuklarımız daha sonra ellerine aldıkları boya fırçaları ile alanda çizilmiş geometrik şekilleri büyüklerinin eşliğinde boyadılar.

Planlanan etkinlik süresi dolunca sıkılıp alandan ayrılacağı düşünülen çocuklar, alanda düzenlemesi tamamlanan kaydıraklarda ve alanın boş olan kısımlarında özgürce vakit geçirdiler.

Çocuklarımız alanda özgürce oyunlar oynarken Gökçeadalılar da oluşturdukları çember ile “Açık Alan”ın geleceğini konuştular.

UNDP Temsilcisi Gülşah EKER, Proje Gönüllüsü Avukat Mukadder USANMAZ ve Herkes İçin Mimarlık Derneği Üyesi Mimar Merve Gül ÖZOKÇU tarafından yapılan bilgilendirmelerin ardından katılımcılar “Açık Alan”ın geleceğini konuştular.

Katılımcılar yaratılan alanın gerekliliği konusunda görüş birliği içinde geleceği için olması gerekenler konusunda düşüncelerini açıkladılar.

Toplantıya katılanların projeye ilgileri ve sahiplenilmesi gerekliliği konusunda ki düşünceleri saatlerce konuşulunca zamanın nasıl geçtiği anlaşılmadı. Katılımcıların saati fark edince yaşadıkları şaşkınlıklar günün tatlı anları olarak hatırlanacak.

Konuşmaları gün boyu dinleyerek not alan UNDP Temsilcisi Gülşah EKER, Gökçeadalıları alanı sahiplenmeye davet etti.

Dezavantajlı grupların kullanımı için yaratılan bu kamusal alan tüm Gökçeadalıların kullanımına açık. Sosyalleşme başta olmak üzere çocuklarımızın özgürce oynayabileceği, kadınlarımızın bir araya gelerek becerilerini ortaya çıkarabilecekleri, gençlerimizin kendilerini ifade edebilecekleri ve gereksinimlerini karşılayabilecekleri (müzik yapmak, birlikte ders çalışmak vb.) ve Gökçeadalıların rahatça zaman geçirebilecekleri bu alanı SAHİPLENEREK YAŞATMAK ZORUNDAYIZ.

HAYDİ GÖKÇEADA, PROJE HAKKINDA EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLER İLE OLUŞTURULAN OLUMSUZLUĞA DUR DİYELİM VE ALANIMIZA SAHİP ÇIKALIM.

Total Page Visits: 407 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: