Güncel

ADAMIZDA TA FOTA (IŞIKLAR) BAYRAMI

Hz. İsa’nın vaftiz edilişinin 2022 nci yılı adamızda da yapılan ayin ve denize atılan Haç’ın çıkartılmasıyla kutlandı.

Τα Άγια Θεοφάνεια και τη ρίψη του Τιμίου Σταυρού γιόρτασε σήμερα η Ίμβρος.

Sabah 09:30 da Yenimahalle’de bulunan Aya Varvara Kilisesi’nde Metropolit Kyrillos SYKİS tarafından yönetilen ayin ile başlayan etkinlik, saat 14:00 e doğru Kaleköy’de denize atılan Haç’ın çıkartılmasıyla son buldu.

Το πρωί πραγμτοποιήθηκε η λειτουργία στον Ι.Ν της Αγιας Βαρβάρας στο Ευλάμπιο χοροστατούντος του Μητροπολίτη Ίμβρου κ Τενέδου κκ Κύριλλου ενω το μεσημέρι οι πιστοί παρευρέθησαν στη ρίψη του Τιμίου Σταυρού στο Κάστρο.

Aya Varvara Kilisesinde yapılan ayine katılan Ortodoks Gökçeadalılar, ayin sonlarına doğru Metropolit Kyrillos SYKİS tarafından dağıtılan ekmek parçalarını el öperek aldılar ve kendileri için kutsal olan bir ritüeli tamamladılar.

Μετά το τέλος της Λειτουργίας και τον Άγιο Αγιασμό οι πιστοί έλαβαν το αντίδωρο των Θεοφανείων απο τον Μητροπολίτη.

Ayin sonrası toplu olarak Kaleköy’e geçildi. Kaleköy’de bulunan Aziz Nikolas Şapeli önünde “Denizden Haç Çıkarma” etkinliğini izlemeye gelmiş vatandaşlar ile birlikte meraklı bekleyiş başladı.


Gökçeada- Bozcaada Metropoliti Kyrillos SYKİS ile birlikte etkinlikte görev alacakların Aziz Nikolas Şapeli içinde hazırlanmaları uzun sürmedi.
Hazırlıklar devam ederken çocukların elinde bulunan “Foudoukeria”lar dikkatimizi çekti. 2 kuru incir ya da kuru kayısı, aralarında 1 portakal, portakalın içine konulmuş metal paralar ve 1 mumun bunların ortasından geçirilmiş hali. Bazılarında da batırılmış kürdanlara takılan süslemeler.


Ne olduğunu ve bu kutsal gün ile ilgisini merak ederek sorduk. Birçok bilmiyoruz yanıtından sonra öğrendik ki bu Foudoukeria’lar vaftiz anneleri tarafından yapılarak bu kutsal gün için çocuklara verilen bir tür hediye olarak kabul ediliyor.

Στον αυλόγυρο του Ι.Ν του Αγίου Νικολάου στο Κάστρο μαζεύτηκαν τα παιδιά της Ίμβρου που με τα Φουντουκέρια στο χέρι περιμέναν τη ρίξη του Τιμίου Σταυρού.


Τα Φουντουκέρια είναι οι λαμπάδες των ΄Φωτων, ΄δωρο της νονάς στο βαφτιστήρι. Ένα μεγάλο πορτοκάλι γεμισμένο με χρήματα και ζαχαρωτά ανάμεσα σε δυο ξερά σύκα και στη μέση τους περασμένη με προσοχή η λαμπάδα. Είναι παλιό έθιμο της Ίμβρου που αναβίωσε στις μέρες μας την αύξηση της νεολαίας στο Νησί.

Kendisi basit ama anlamı dolu olan bu Foudoukeria’lar çocukların elinde daha da anlam kazanıyor.
Şapel içinde yapılan hazırlık tamamlanınca sıra merakla beklenen etkinliğe gelmişti. Birçok izleyici cep telefonları ile “Canlı Yayın” yapmaya başlamıştı.
Gökçeada- Bozcaada Metropoliti Kyrillos SYKİS, deniz kenarına gelerek bir teknenin üst katına çıktı. Dua eşliğinde elinde bulunan Haç’ı denize fırlatması ile kenarda hazır bekleyen 6 genç suya atladı. Haç’ı ilk tutan el, Kosmas FALİEROS’un eli oldu. Şapelden çıkış ile Haç’ın sudan çıkarılışına kadar olan görüntüleri videomuzdan izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

Μπορεί να μοιάζει λιτό, αλλά το Φουντουκέρι έχει μεγάλο νόημα ως δώρο και λαμβάνει περισσότερη αξία όταν είναι στα χέρια των παιδιών.
Όταν ξεκίνησε η διαδικσία της ρίξης του Τιμίου Σταυρού, τα κινητά πήρα φωτιά και ο καθένας απο τη δική του οπτική γωνία προσπάθησε να απαθανατίσει ή να μαγνητοσκοπήσει τη στιγμή. Από την εξέδρα που είχε στηθεί ειδικά για την ημέρα ο Μητροπολίτης έριξε τον Τίμιο Σταυρό και απο την αποβάθρα έπεσαν στα παγωμένα νερά του Βορείου Αιγαίου 6 νέοι. Το Σταυρό έπιασε ο Κοσμάς Φαλιέρος (μαθητής της 9ης τάξης).

Gemilerin çalışmasına engel olacak sertlikte esen rüzgara rağmen denize girerek Haç’ı çıkaran Kosmas başta olmak üzere onunla beraber denize atlayan gençleri, etkinliği izlemek için limana gelen Ortodoks hemşerilerimizi ve Ortodoks olmasalar da birlik ve beraberlik içinde yaşamanın tadını aldıkları için bu kutsal günlerinde hemşerilerinin yanında olmak gerekir diyen tüm Gökçeadalıları tebrik ediyoruz.

Πολλά συγχαρητήρια στον Κοσμά αλλά και σε όλα τα παιδιά που αψήφησαν το κρύο και το δυνατό αέρα και βούτηξαν για το Σταυρό, αλλά και στους πιστούς και σε όλους όσους παρευρέθησαν όλη την ημέρα στις εκδηλώσεις της εκκλησίας, κοντά στους συγχωριανούς τους.

TA FOTA (IŞIKLAR) BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN KOMŞULARIMIZ.
Χρόνια Πολλά αγαπημένοι μας γείτονες.

Total Page Visits: 508 - Today Page Visits: 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: