GüncelYazarlar

AĞACA SARILMAK; AKBELEN ORMANINDA NELER OLUYOR!

İki yıldır ormanlarının kesilmesine karşı hukuki mücadele veren Muğla/ Milas-İkiz Köy halkı Türkiye’nin gündeminde ilk sırayı almış bulunmaktadır. Akbelen ormanında

Kömür havzası açmak için yoğun bir şekilde ağaç kesimi yapılmaktadır. 24 Temmuz’da başlayan, halen devam eden Muğla/Milas- Akbelen ormanlarını, doğayı, ekosistemi savunmak için köylüler ve çevreye duyarlı olanlar, 90 yaşındaki nineler ağaçlara sarılarak haklı direnişlerini savunmak istemektedirler.

            Akbelen ormanlarındaki ağaçların kesilerek var olan Linyit kömürü çıkarılan maden sahasının genişletilmesi istenmektedir. Türkiye’nin enerji ihtiyacının sadece %1’ni ancak karşılayacak bu haksız, hukuksuz girişimin Limak ve İçdaş ortaklığının çıkarları dışında ülkemize herhangi bir katkısının olamayacağının farkındayız. Enerji santraline daha ucuz kömür sağlamak için Akbelen ormanının kesilmesine karşı protestolarına devam eden köylüler ve çevreciler Türkiye’nin dört bir tarafından çevre gönüllülerine destek vermeleri için açık çağrı yapmaktadırlar.

            İstanbul Gezi direnişinin siyasi iktidarda bıraktığı yenilmişlik duygusu, Akbelen ormanını yok ederek sanki bir rövanş almayı da içerdiğini unutmayalım. İşin özeti, Akbelen ormanlık arazisinin Çevre Etik Değerlendirme (ÇED) Raporu olmadan, 2014 yılından bu yana elektrik üreten Yeniköy ve Kemerköy termik santraline ek kömür havzası olarak tahsis edilmesi istenmektedir. Akbelen ormanlarını korumak isteyen köylüler ve çevreye duyarlı olan sivil toplum örgütleri, siyasi partiler bu yanlıştan vazgeçilmesi için direnişe geçenlere destek vermektedir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yanında 10 milletvekili ile Akbelen ormanlarını savunanlara destek vermek ve yalnız olmadıklarını, yanlarında olduklarını belirterek kömürün Akbelen ormanlarının altında kalmaya devam edeceğini, doğanın ve ekosistemin korunacağını belirtti.

            Ormanları korumak görevi de olan güvenlik güçlerinin müdahalesiyle ağaç kesimlerinin devam etmesi ile sağlanması beklenen muhtemel ek elektrik üretiminin Türkiye açısından stratejik bir önemi yoktur. Muğla Valiliğinin yaptığı açıklama ile bugün itibariyle Akbelen ormanında ağaç kesiminin bittiğini açıklaması sanki halkımıza bir müjde gibi vermesi, aklımızla alay etmek gibi bir ironi yaratmıştır. Aslında köylülerin ve çevrecilerin, doğa dostlarının direnişi şimdi yeniden başlamaktadır. Maden sahası için açılan sahanın işletmeye açılamamasına kadar da devam edecektir.

            Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 731 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: