GüncelYazarlar

AŞILAN TÜRKİYE’M !

Tekrar kapanmak istemiyorsak, esnaflar zarar görsün demiyorsak , okulları tekrar kapatarak bir neslin kaybolmasını istemiyorsak mutlaka, ama mutlaka aşılanmalıyız.
           

Özellikle 1 Temmuz’da kısıtlamaların kaldırılması ile metropollerin tatil yörelerine akın etmesi hızla yayılan Delta varyantı yerli ve yabancı turist göçü yaşanması karşısında uzmanlar yeni bir dalganın ülkemize hızla geldiği vurgulanarak gerekli uyarıları yapıyorlar. Kurban Bayramı süresince Gökçeada’ya 750.000 ziyaretçinin geldiğini düşünürsek  bulaşının önümüzdeki aylarda zirve yapması beklenen bir sonuç olacaktır, Türkiye genelinde.
           

Türkiye de 22 milyon kişi hiç aşı olmadığı, 17 milyon kişinin de ikinci dozu olmadığı yetkililerce açıklanıyor. Tek doz aşının koruyuculuk oranının çok düşük olduğunu belirten uzmanlar salgından korunmanın tek yolunun iki doz aşı yaptırmaktan geçtiğini ifade ediyorlar.
           

Sağlık Bakanlığının verilerine göre toplam 65 milyon kişi aşı oldu. Birinci doz aşı olan kişi sayısı 39 milyon, ikinci doz aşı uygulanan kişi sayısı 22 milyon olduğu belirtiliyor.
           

TTB (Türk Tabipler Birliği) yaptığı açıklama ile test ve aşılama sayılarının düştüğü ve vaka sayılarının da tırmanışa geçtiği belirtilerek ”Salgın bitmedi, artarak devam ediyor. Toplum olarak daha fazla bedel ödemek istemiyoruz. Bir kez daha yineliyoruz; sermayenin çıkarlarını değil toplumun sağlığını önemseyin, bilimin gereklerini yerine getirin” deniliyor.
           

Haziran 2020’de kısıtlamaların kaldırılması sonrasında Ağustos’ta pek çok ilde yoğun bakımların dolduğunu bizzat yaşayarak görmüştük. Rehavet içinde olarak, aşısız veya tek aşılı olarak kapalı mekanlarda buluşmaların bulaşın çok artmasına yol açtığının lütfen farkına varalım. Yoksa 4. Pik dalgası bizleri bekliyor. Sert bir şekilde geliyor:
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu memleket bizim”

Total Page Visits: 671 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir