Güncel

AŞURE

Her kaşığında farklı inançların farklı olayların anması olarak kültürümüzde bulunan “Aşure” ya da “Aşura” bugün ilk (bu yıl) olarak Gökçeada Kaymakamlığınca Gökçeadalılara dağıtıldı.

Aşure, Adem Peygamberin tövbesinin kabul edilmesi, Nuh Peygamberin gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim Peygamberin ateşte yanmaktan kurtulması, Yakup Peygamberin oğlu Yusuf’a kavuşması, Eyüp Peygamberin hastalıklarının iyileşmesi,  Musa Peygamberin Kızıldeniz’den geçip (denizin yarılarak yol vermesi üzerine) İsrailoğulları’nı firavun’dan kurtarması vb. olaylar için Muharrem Ayının (Hicri takvime göre ilk ay) 10. Günü “Aşure Günü” kabul edilirken, Alevi Bektaşi inancına sahip Müslümanlar Kerbela’da şehit edilen Ehli Beyt için tutulan yasın anması olarak Muharrem Ayının 12. Gününden sonra gelen günlerde aşure etkinliği gerçekleştirirler.

Gerek Ehli Beyt için tutulan yasın anması olarak gerçekleştirilen gerek farklı peygamberlerin bir beladan kurtulmalarının anması olarak gerçekleştirilen aşure etkinliklerinde ortak nokta birlik, beraberlik ve paylaşım olarak ortaya çıkar.

Anma nedenleri ve ibadet şekilleri farklılıklar gösterse de paylaşma kültürünün öne çıktığı “Aşure” etkinliklerinde yapılan aşureler halk ile paylaşılarak birlikte yenir.

Gökçeada Kaymakamlığı bugün (Muharrem Ayının 10. Günü olması nedeniyle) hazırlanan aşureleri Cumhuriyet Meydanında Gökçeadalılar ile paylaştı. ALLAH KABUL ETSİN.

12 Ağustos Cuma günü de Gökçeada Cemevi Kerbela şehitlerini anmak için düzenleyeceği aşure etkinliğinde hazırlanan aşureleri Gökçeadalılar ile paylaşacak.

Aşure hazırlanıp paylaşılması sadece bu etkinlikler ile sınırlı kalmayacak. Her yıl olduğu gibi hazırlayanların bütçesine göre az ya da çok yapılacak aşureler başta komşular olmak üzere inanç farkı gözetmeden paylaşılıp yenilecek.

İnancı ne olursa olsun paylaşma kültürünü yansıtan “Aşure” etkinliklerinde aşure hazırlayıp paylaşan herkesin aşuresini ALLAH KABUL ETSİN..

Total Page Visits: 583 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: