GüncelYazarlar

ATATÜRK

17.Yüzyıldan itibaren ilk önce iktisaden, sonraları siyaseten ve neticede askeri olarak zayıflayan böylece istilaya uğramış olan Osmanlı İmparatorluğu bağımsızlığını ve topraklarını kaybetti. 19.Yüzyılın sonları yaklaşırken ise Osmanlı İmparatorluğu tarihi sürecini tamamlayarak 1923’te modern Türkiye Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde emperyalizme karşı verilen İstiklal Savaşı sonunda kuruldu.

            100. kuruluş yılını idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk iyi bir örgütçü ve birleştirici (Günün şartlarını iyi analiz eden) kişiliği ile Türk ve Dünya toplumunun hafızasına silinmemek üzere kaydedilmiştir. Lider olma sıfatının hakkını fazlasıyla vermiştir. Her ne kadar günümüz politik ortamında onu unutturmak için elden gelen gayretler sarf edilmek istense bile nafile, o artık ezilen-mazlum ülkelerin örnek aldığı bir dünya lideridir.

            Dünyada 35 ülkede heykeli, 120 tane caddeye ve 35 tane meydana adı verilen Tek Dünya Lideri Mustafa Kemal Atatürk’tür! Toprak bütünlüğü, bağımsızlık ve egemenlik kavramı Atatürk’ün emperyalizm yayılmacılığında Anadolu’da elini güçlendiren en büyük etkendir.

            Laiklik ve kadın-erkek eşitliği gibi konularda Cumhuriyetin kurulduğu dönemin çok çok ilerisinde kararlar alabilmesi ve kadınlara siyasi haklar tanınmasında tüm dünya halklarına Türkiye Cumhuriyeti’nin öncülük ettiğini artık tarih kabul etmiştir.

            Gelelim günümüzün sıcak tartışmasına; Disney+ kanalının Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında yayınlamak amacıyla hazırladığı Atatürk dizisini gördüğü baskı sonrası (Amerikan Ermeni Komitesi ANCA’nın yaptığı lobi faaliyetiyle) kaldırması Türkiye’de  

iktidar-muhalefet ve sivil toplum örgütlerinin gösterdiği tepki sonucu milyonlarca dolar harcayıp tamamlanan Atatürk dizisi ve filmi 1923 Cumhuriyet devriminin dünyada genç nesillere tanıtılması ve unutturulmamasını sağlayacaktır.

            Atatürk sevgi ve saygısının Türkiye toplumunda iz bıraktığı derinliği anlamak için Kurtuluş Savaşı mücadelesini iyi anlamak ”Çılgın Türklerin” neler yapabileceğini iyi irdelemek lazımdır. Yoksa Disney+ kanalının engellemeleri, Atatürk dizi ve filminin , Dünya’da gösterimini engellemek istemesi ancak acizliklerinin göstergesidir.

            Neyse ki yarın var. Umutların en sevdiği gün.

            Esen kalın…Memleket bizim…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 441 - Today Page Visits: 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: