ÇevreGüncel

AVCI İŞGALİNE UĞRAYAN GÖKÇEADA’DA AVCILAR BİRBİRİNİ VURDU

Günlük 35 avcının avlanması gereken Gökçeada’da bu gün 138 avcı izinli (izinsiz avlanan bilinmiyor) olarak av yaptı. 2 ayrı noktada avcılar birbirini vurdu.

Yaz sezonu biten Gökçeada’da gemi seferleri kış sezonu için planlandığı gibi günde 3 sefere indirilmiş olarak devam ederken dün akşam talep yoğunluğu nedeniyle ek sefer (ek seferler bu günde devam etti) olacağı mesajı bir çok adalının dikkatinden kaçmadı.

Açılan av sezonu nedeniyle adaya keklik ve tavşan avlamak için avcılar akın etmişti. Sosyal medya avcıların adaya gelmesinden rahatsız olanların mesajları ile çalkalanırken günde 35 avcının avlanması gereken Gökçeada’da izinli 138 (izinsiz avlananlar bilinmiyor) avlanmaya başlaması ve avcıların birbirini vurması haberleri geldi.

Gökçeada’nın Sesi olarak konu ile ilgili olarak Gökçeada Avcılar Derneği Başkanı Ahmet ERİŞ’e ulaşarak sorularımızı sorduk. Bir dokunup bin AH işittiğimiz bir sohbet yaptık Ahmet Başkan ile.

Ahmet ERİŞ neler anlatmadı ki, Günlük 35 avcı kapasiteli bir sahada 138 izinli avcının avlanması (nasıl izin alınıyorsa), avcıların sahaya kılavuzsuz çıkması nedeniyle yeterli denetimin yapılamaması, adada doğaya salınan kekliklerin çiftliklerde yetiştirilmiş olduğundan doğada beslenmeye uygun olmamasının getirdiği sorunlar, ada tavşanı ve ada kekliğinin ilk olarak İngilizler tarafından getirilmiş olması nedeniyle Anadolu’da bulunan ırklardan farklı oluşunun ortaya çıkardığı sorunlar vb.

Biz Ahmet Başkana bugünü ve çözüm önerilerini sorduk. Kuzgun ve karga ile mücadele ve av alanının bir bütün olarak değil bölge bölge olarak avcılara açılması gerekliliği başta olmak üzere düşüncelerini paylaştı Gökçeadalılar ile Başkan Ahmet ERİŞ. İYİ İZLEMELER

Birisi adli vaka olarak kayıtlara geçen 2 olay (avcıların birbirini vurması) GÖKÇEADALILARI UYARMAMIZ GEREKLİLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARDI.

Av yasağı bitti. 2 ay boyunca avcılar adamızın kırsalında ellerinde tüfekler ile dolaşacaklar. Arazide işi olanlar (zeytin toplayanlar, hayvanına bakmak için araziye çıkanlar, tarlasında çalışmaya gidenler kısacası evinin dışında iş yapmak isteyenler avcıların tüfeğinden çıkacak bir kurşun ya da saçmaya hedef olmak istemeyenler LÜTFEN DİKKAT. ÖZELLEŞTİRİLİP BİR ŞİRKETE PARA KAZANMASI İÇİN DEVREDİLEN GÖKÇEADA AVLAĞINDA BİZLERİ ÜZECEK BİR OLAY DUYMAK İSTEMİYORUZ.

KÖY MUHTARLARIMIZIN DA BİR MİKTAR PARA UĞRUNA ARAZİLERİNİN AVA AÇILMASINA ONAY VERMEMELERİNİN DOĞRU OLACAĞI (ÖRNEĞİNİN GEÇEN YIL BU KONUDA İMZA VERMEYEN BADEMLİ MUHTARI ARGİR BAHÇİVAN) DÜŞÜNCESİNDEYİZ.

Total Page Visits: 1408 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir