Güncel

BAĞBOZUMUNDA ORTAYA ÇIKAN GERÇEK

İklim değişikliği başta olmak üzere üreticilerin sorunları ve üretemez duruma gelmeleri tüm ülkemizde olduğu gibi adamızda da tarım ile uğraşanları zor durumda bıraktığı bir gerçek.

Davet edildiğimiz bir “Bağbozumu” etkinliği tüm üreticilere örnek olacak bir gerçeği görmemizi sağladı. Gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı sizlerle paylaşıp toprağın emeğe olan saygısının altını çizmek gerektiğini düşündük.

Havalardaki dengesizlik, aşırı sıcaklar ve su azlığı nedeniyle bir çok üründe (adamız için üzüm ve zeytin başta olmak üzere) yaşanan verim düşüklüğü bir çok üreticinin mağduriyetine yol açtı adamızda.

Bağbozumu için Murat AKIN ve eşi Hacire AKIN’dan davet aldığımızda da bu konuda yakınmalar duyacağımızı düşünerek katıldık etkinliğe. Başta Gökçeada Kaymakamı Nurbaki YALÇIN olmak üzere birçok davetli vardı etkinlikte.

Bağda hasat için çalışan kadınlarla görüşüp edindiğimiz ilk izlenim ve kesimi devam eden bağlarda ki salkımları görünce şaşkınlığımız arttı. Birçok bağcının toplamaya bile gerek duymadığı duyumlarımızın tersine hasat oldukça güzeldi.

Akın çiftinin (çocukları dahil) davetlilere mütevazi davranışlarıyla sunduğu ikramlar eşliğinde yapılan sohbetlerin bitmesini sabırsızca bekledik. Çünkü sormak istiyorduk. Bizi şaşırtan, duyduklarımızı tersine çeviren bu işin sırrını.

Yoğun geçen günde fırsat bulamasak ta sabırla bekledik. Ertesi günü sergi alanında sohbet olanağı bulduk Murat AKIN ve eşi Hacire AKIN ile. AKIN çifti memnundu hasattan. Gece gündüz demeden tüm zorluklara rağmen bıkmadan harcadıkları emeğin karşılığını aldıklarını düşünüyorlardı. Başka seçeneğimiz yoktu, çalışmak zorundaydık. Öyle de yaptık dediler. Yaptıklarını anlatırken bile bir yandan çalışıyorlardı.

Anlattıklarından işin sırrını çıkardık biraz da olsa. Yaptıkları işi severek yapıyorlardı, en zor zamanda bile yılgınlık göstermiyor ve doğru iletişimler kurarak emek veriyorlardı toprağa. Başta ilçe tarım müdürlüğü çalışanları olmak üzere kendilerine destek olanlara da teşekkürü düşürmüyorlardı dillerinden.

AKIN ailesinin başarılarını ve başarmanın mutluluğunu davetliler ile paylaşmalarını fotoğraflarımızda görebilirsiniz. AKIN ailesini yılmadan verdikleri emek, bilinçli yaptıkları tarım, yılmadan zorluklara göğüs germeleri ve başarılarının mutluluğunu paylaşmayı bildikleri için KUTLUYORUZ. TÜM ÜRETİCİLERE ÖRNEK OLMASI DİLEĞİYLE..

Total Page Visits: 995 - Today Page Visits: 8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: