GüncelYazarlar

BALIK HAFIZASI

Adamız hepinizin de bildiği gibi sessiz şehir ünvanına sahiptir. Nüfusu 50.000 altında olan kentler üye olabilmektedir. Bir kentin üye olması için, proje geliştirmek ve uygulamak gerekmekte ve üye olabilmek için 50 ve üzerinde puan alması gerekmektedir ki bu şartları yerine getiren Gökçeada Cittaslow unvanını almıştır. 

Su temizliği, hava kirliliği, trafik gürültüsünün azaltılması, biyoçeşitliliğinin korunması gibi 12 çeşit kriter göz önüne alınarak bu ünvan Gökçeadamıza verilmiştir. Balık hafızalıyız! Kuzu Limanından yapımı başlanan çift gidiş-çift geliş​acep adamızda ki  hava kirliliğinin, trafik gürültüsünün veya ​biyoçeşitliliğinin korunması için mi? yapılıyor. Böyle mi? sessiz şehir olmaya devam edeceğiz. 

Yoksa! bu yol genişletme çalışmaları bakir olan adamızda ki bir takım rantsal girişimlerin alt yapısı olarak mı hazırlanıyor. Zaman bize bunu apaçık bir şekilde gözlerimizin önüne serecektir. Bekleyelim, gerçekleri görelim. Adamızın doğal olarak dört bir yanı deniz, sizce adamızda neyin bol miktarda olması gerekir. Tabi ki çeşit çeşit balığın tezgahlarda bulunması. Ada halkının da ekonomik bir şekilde tüketmesi beklenir. Ama nerede, millet kültür balığına talim ediyor. Balık hafızalıyız! Yoksa troller adamızın dört bir yanını da mı? kuruttu. Ya da adamız ve çevresinde tutulan balıklar, öncelikle büyük metropollere mi? sevk ediliyor. Niye adamızda küçük de olsa bir balık hali yok. 

Gökçeadamızda, şu anda serbest hayvancılık yapılmaktadır. Koyunumuz, keçimiz bol. Bazı firmalarımız, büyükbaş hayvancılık da yapmaktadır. Hayvancılığın bu kadar bol olduğu adamızda, halkımız gerektiği kadar et tüketebiliyor mu? Ne gezer, maşallah büyük kentlerde ki et fiyatları ile at başı yarışıyoruz. Balık hafızalıyız! 6000 ilçe merkez nüfusu, tüm ada da 10.000 nüfus yaşıyor. Migros 2 adet, Carrefoursa 2 adet, A101 market 2 adet, Bim market 1 adet olarak faaliyette. Hadi bakalım kolay gelsin. Ne yapacak ada esnaflarımız, yazın dükkan açıp, kışın kapatacaklar mı? yoksa. Var mı böyle ticaret. Küçük esnaf nasıl korunacak. Ne yapar esnaf odaları, kefalet odaları, yerel yönetim, mülki idare, sivil toplum örgütleri.         

HEPİMİZ ADALIYIZ, HEPİMİZ Mİ BALIK HAFIZALIYIZ! Sözlüklerde MÜCADELE ETMEK diye bir deyim olduğu yerde duruyor. Benden hatırlatması… Gökçeada’mızı koruyalım, mutlu insanların sağlıklı yaşadığı, Gökçeada’mızı el birliği ile yaratalım.

Total Page Visits: 822 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir