BALIK HAFIZASI

Adamız hepinizin de bildiği gibi sessiz şehir ünvanına sahiptir. Nüfusu 50.000 altında olan kentler üye olabilmektedir. Bir kentin üye olması için, proje geliştirmek ve uygulamak gerekmekte ve üye olabilmek için 50 ve üzerinde puan alması gerekmektedir ki bu şartları yerine getiren Gökçeada Cittaslow unvanını almıştır. 

Su temizliği, hava kirliliği, trafik gürültüsünün azaltılması, biyoçeşitliliğinin korunması gibi 12 çeşit kriter göz önüne alınarak bu ünvan Gökçeadamıza verilmiştir. Balık hafızalıyız! Kuzu Limanından yapımı başlanan çift gidiş-çift geliş​acep adamızda ki  hava kirliliğinin, trafik gürültüsünün veya ​biyoçeşitliliğinin korunması için mi? yapılıyor. Böyle mi? sessiz şehir olmaya devam edeceğiz. 

Yoksa! bu yol genişletme çalışmaları bakir olan adamızda ki bir takım rantsal girişimlerin alt yapısı olarak mı hazırlanıyor. Zaman bize bunu apaçık bir şekilde gözlerimizin önüne serecektir. Bekleyelim, gerçekleri görelim. Adamızın doğal olarak dört bir yanı deniz, sizce adamızda neyin bol miktarda olması gerekir. Tabi ki çeşit çeşit balığın tezgahlarda bulunması. Ada halkının da ekonomik bir şekilde tüketmesi beklenir. Ama nerede, millet kültür balığına talim ediyor. Balık hafızalıyız! Yoksa troller adamızın dört bir yanını da mı? kuruttu. Ya da adamız ve çevresinde tutulan balıklar, öncelikle büyük metropollere mi? sevk ediliyor. Niye adamızda küçük de olsa bir balık hali yok. 

Gökçeadamızda, şu anda serbest hayvancılık yapılmaktadır. Koyunumuz, keçimiz bol. Bazı firmalarımız, büyükbaş hayvancılık da yapmaktadır. Hayvancılığın bu kadar bol olduğu adamızda, halkımız gerektiği kadar et tüketebiliyor mu? Ne gezer, maşallah büyük kentlerde ki et fiyatları ile at başı yarışıyoruz. Balık hafızalıyız! 6000 ilçe merkez nüfusu, tüm ada da 10.000 nüfus yaşıyor. Migros 2 adet, Carrefoursa 2 adet, A101 market 2 adet, Bim market 1 adet olarak faaliyette. Hadi bakalım kolay gelsin. Ne yapacak ada esnaflarımız, yazın dükkan açıp, kışın kapatacaklar mı? yoksa. Var mı böyle ticaret. Küçük esnaf nasıl korunacak. Ne yapar esnaf odaları, kefalet odaları, yerel yönetim, mülki idare, sivil toplum örgütleri.         

HEPİMİZ ADALIYIZ, HEPİMİZ Mİ BALIK HAFIZALIYIZ! Sözlüklerde MÜCADELE ETMEK diye bir deyim olduğu yerde duruyor. Benden hatırlatması… Gökçeada’mızı koruyalım, mutlu insanların sağlıklı yaşadığı, Gökçeada’mızı el birliği ile yaratalım.

Total Page Visits: 338 - Today Page Visits: 1

One thought on “BALIK HAFIZASI

  • 28.03.2021 tarihinde, saat 00:21
    Permalink

    What has been taught to you? On the path of love what else other than love be taught?! What books have you been referred to? On the path of love, there isn’t any book to read but your heart! What you mean reading your heart? Is to know whether your heart is in love or hate! Then how is love taught and understood? Love isn’t something to be taught and understood but to be received and conceive. What you mean recieve and conceive? It is to receive from the glance of the perfect master to your eyes (recieve) and into your heart (conceive). What happens when you conceive? Love receive love, love conceive love, love becomes love. What it is to become love? Is to unite with the source of love. What do you mean united was it separate before ? No, it was not separate from me but I was. Is the source, object, and subject different from one another? That is something that needs not to be said but experienced within yourself.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: