BALIK YAKALAMAK İSTİYORSANIZ AĞAÇ DİKİN!

 Japon atasözü şöyle diyor, ”Balık yakalamak istiyorsanız ağaç dikin” Ve Japon balıkçıların Ağaç Dikme Bayramı düzenlediğini çoğumuz bilmiyoruz.           

Gelelim balıklar için ormanın neden çok önemli olduğuna;           

”Ormanlarda ki ağaçların yaprakları çürüdüğünde oluşan fulvik asitler, mikro elementler içeren doğal bir üründür. Ormanlardan süzülerek dereler ve ırmaklar vasıtasıyla denizlere gidiyor. Planktonlarda denizlerde bununla besleniyor. Yapraklı ağaçlar yok olduğunda fulvik asit akışı ve dolayısıyla planktonlar yok oluyor ve ardından da balıklar yok oluyor. Planktonlar ayrıca doğada ki oksijenin yüzde 50’sinden fazlasını üretiyor. Çürümüş yapraklar olmazsa yaşam olmaz. Ekosistemde canlılar birbirine bağımlı olarak yaşıyor. Birisini yok ettiğinizde diğeri de ölüyor. Doğaya yapılacak her türlü müdahale çok ince süzgeçlerden geçmek zorunda. Ekonomi diyerek ekosisteme darbe vurmak, intihar etmek gibi bir şey.”           

Yukarıdaki paragraf Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Cantürk Gümüş’ün”Fatsa Siyanürle Altın Madeni ve Çevreye Etkileri Ulusal Paneli”nde ki konuşmasında söyledikleridir.           

Yine aynı panelde konuşan Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Mehmet Aydın da Beslenme Zincirini kırmayın diyerek şöyle devam ediyor. ”Bu organik yük denize inmezse, balıklar da beslenmek amacıyla bizim sularımıza gelmezler. Devamında diyor ki ”Yani siz ormanları yok ederseniz, derelerin ve ırmakların önüne setler çekerseniz organik yükün denizlere inmesini engellemiş olur ve beslenme zincirini de kırmış olursunuz. Balıklar da besin bulamazlarsa bizim karasularımıza gelmezler. Mantar gibi yapılan HES’ler ve barajlar da organik yükü barajlar arkasında tutuyor ve çürütüyor. Denizlerin ve balıkların ihtiyacı var. Onlarsız  yaşayamazlar. Ormanları yok ederseniz kesinlikle ve kesinlikle balıkçılık biter.”           

Ağaçlar ve ormanlar hem karada hem de denizlerde yaşamın kendisidir. Bu kadar açık ve nettir.Bir gün Karadeniz ve diğer denizlerimizde balık bulamazsak, yüzümüzü ormanlarımıza çevirip bakalım. Eğer ki ormanlarımız yerinde durmuyorsa bilelim ki balıkları küstürmüşüz, yeterli beslenemedikleri için kıyılarımıza uğramıyorlardır.

ORMANLARIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM VE KORUYALIM.

Total Page Visits: 285 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: