GüncelYazarlar

BALIKESİR-ÇANAKKALE VE GÖKÇEADA RANT HATTI-2-

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 102.Maddesi uyarınca 18 Eylül 2020 tarihinde onaylanan 1/50000 ölçekli Balıkesir-Çanakkale İlleri Bütünleşik Kıyı Alanları Planı için birçok kurum, STK ve yurttaşların itiraz dilekçeleri verdiği planda açıkça görülmektedir ki yerel yönetimlerin tüm yetkilerini elinden almaktadır.
           

1/50000 ölçekli plan ile Ayvacık, Bozcaada ve Gökçeada’ya yapılması öngörülen Kuruvaziyer Liman, Yat Limanı; Feribot İskelesi gibi projelerin plana işlenmesi, Çanakkale’nin önemli turizm bölgesi olan Gökçeada ve Bozcaada’da kirletici nitelik taşıyan tehlikeli madde taşıyan gemilerin demirleme sahası olarak öngörülmektedir.
           

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale ve Balıkesir İl Müdürlüklerinde 09.11.2020 tarihinde askıya çıkan plan 09.12.2020’de askı süresi bitmeden Balıkesir ve Çanakkale de bir grup uzman, akademisyen, sivil toplum kuruluşları, meslek odası, yerel yönetimler tarafından gerekçeleri de açıkça belirtilerek itiraz edildi. Yapılan itirazlar sonucu henüz plan kesinleşmedi.
           

İhaleyi alan firma tarafından hazırlanan Balıkesir’in Bandırma kıyılarından başlayarak Biga, Kara Biga, Lapseki, Çanakkale Merkez, Gelibolu yarımadasının tamamı, Gökçeada, Bozcaada, Eceabat, Ezine, Geyikli, Gülpınar, Ayvacık, Assos dahil, Küçük Kuyu, Akçay, Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık, Altınova dahil, İzmir’in Dikili sahillerine kadar olan yüzlerce kilometrelik bir alanı kapsamaktadır.
           

Yapılan bu plan, kıyı planı ama yerel yönetimlerin yetkilerini elinden alan bir plandır. Bu planda Gökçeada ve Bozcaada’nın tamamı planın içine dahil edilmiştir. Anlıyoruz ki plan yerelin yetkisini gasp etmek için hazırlanmış, buradaki asıl amaç Belediyelerin, İl Özel İdarenin yetkilerini elinden alarak Ankara’ya devredilmesini içermektedir. Yapılmak istenen bu plana Balıkesir ve Çanakkale Mimarlar Odası yoğun çaba göstererek gereken itirazları yapmış olmasını da takdir ediyoruz. Ellerine, yüreklerine sağlık olsun. Gönül isterdi ki adamızı her yönüyle olumsuz etkileyecek bu plana yerel yönetim olarak Gökçeada Belediyesi de yasal itiraz hakkını kullanarak gereğini yapmış olsaydı.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 918 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir