GüncelYazarlar

BANKNOT’UN BÜYÜĞÜ GELİYOR !…

Ülkemizde yaşanan enflasyondaki durdurulamayan artış karşısında ve satın alma gücündeki düşüşün ardından piyasada 200 TL’lik banknotların tutarı hızla artmaya başladı. Merkez Bankasının açıklanan verilerine göre, 200 TL’nin tedavüldeki tutarı 100 TL’yi geçerek en büyük paya sahip olan paramız oldu.
           

2009 yılı Kasım ayında piyasadaki paranın yüzde 15,3’ünü oluşturan 200 TL’nin emisyondaki hacmi yüzde 45’e yükselirken, 100 TL’nin hacmi yüzde 44’e indi. 200 TL ve 100 TL’nin piyasadaki toplam payı yüzde 89’a çıkmış oldu.
           

Artan enflasyon karşısında 200 Lira bile yetersiz kaldığı için 500 TL’lik banknotların çıkarılabileceği iddia edilmişti. Ekonomi yazarı Uğur Gürses’in açıklamaları ise 200 TL’lik banknotun artan payının nedeninin enflasyon olduğunu belirterek ”Enflasyon karşısında para değerini çok hızlı bir şekilde kaybediyor. Geçmişte daha küçük kupürlü paralarla işimizi görebiliyorken artık yetmiyor ve daha büyük paralara ihtiyaç duyuyoruz.’‘ Enflasyonun yıkıcı, gözle görülebilen sonuçları verilere yansımış durumda olduğunu görüyoruz.
           

Gürses ayrıca, 500 TL’lik banknotların çıkarılacağı iddiası ile ilgili de ”Merkez Bankası böyle bir hazırlık yok dedi. Ancak, görünen somut bir durum var. Dolayısıyla, 500TL ya da 1000 TL’lik banknotların önümüzdeki süreçte çıkarılmak zorunda kalacağı çok açık” dedi.
           

Ülkemizdeki ekonomik sistemin gidişatını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebatinin dar gelirlilerle ilgili yaptığı açıklamasında çok net olarak görmekteyiz. ”Bu sistemden dar gelirliler hariç firmalar, ihracatçılar kar ediyor” Sanırım bu sefer Nebati dar gelirli halkımızın gözlerinin içine bakarak ilk defa doğruları söylemiş oldu. Zaten bizlerde biliyoruz ki bu ekonomik sistem zenginleri seviyor. Sakın bu doğru söylemi onu bakanlıktan etmesin. Bekleyip hep birlikte göreceğiz. TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyonu %2,98, inanırsanız. Dar gelirlilerin, çalışanların işçinin-memurun Temmuz ayında alacakları zamdan çalıyorlar. Bilinsin ki halkımız da bunun farkında. Eli kulağında er geç seçim sandığı halkın önüne gelecek, sonuçları tahmin etmek için artık kahin olmaya gerek yok verilecek ders ezberlenmiştir. Mutfakta tencere kaynamıyor, boş tencereler bu iktidarı yollayacaktır.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 785 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir