Güncel

BARTHOLOMEOS ABLASI ZAHARULA İÇİN İMROZ’DA

Fener Rum Patriği BARTHOLOMEOS ablası Zaharula Arhantoni ANASTASİADİ’nin “40 Mevlidi” (vefatının kırkıncı günü yapılan ritüel) için İmroz’a geldi.

Bartholomeos Ocak ayında toprağa verdiği ablası Zaharula Arhantoni ANASTASİADİ’nin “40 Mevlidi” için kendisinin ve ailesinin çok sevdiği İmroz’u tercih etti.

Güne Zeytinliköy’de gerçekleşen ayin ile başlayan Bartholomeos ayin sona ererken duygu dolu bir konuşma yaparak ayine katılanlara da duygusal anlar yaşattı.

Konuşmasında çocukluğunu geçirdiği İmroz’un güzelliklerinden ve İmroz’u kendisinin ve ailesinin ne kadar çok sevdiğinden bahsederek kısaca yaşamını anlattı. Bartholomeos, yaklaşık 10 yıl önce ailesi ile birlikte İmroz’da kutladığı Paskalyannın güzel anlarını tekrar yaşayabilmek için planlanan 2023 Paskalya kutlamalarına ablası Zaharula Arhantoni ANASTASİADİ’nin katılamayacak olmasının üzüntüsünü derinden yaşadığını belirtti.

Bartholomeos konuşmasında yaşanan Kahraman Maraş merkezli deprem ile yaşanan büyük acıya da değinerek “Ülkemize geçmiş olsun” dedi. Bartholomeos konuşmasının devamında Patrikhaneye bağlı tüm metropolitliklere ve Ortodoks camiaya depremzedelere yardım için ellerinden geleni yapmaları çağrısını yineledi. Bartholomeos ayrıca çnümüzdeki günlerde deprem bölgesine yapacağı ziyaret ile de yaşanan acıyı paylaşıp toplanan yardımları kendilerine ulaştıracağını ve yardımların sürekliliği (ihtiyaç devam ettiği sürece) için gerekli talimatları Patrikhaneye bağlı Metropolitliklere ilettiğini söyledi.

Gerçekleşen ayinden sonra ablası Zaharula Arhantoni ANASTASİADİ’nin mezarını ziyaret eden Bartholomeos, daha sonra “40 Mevlidi”nin gerçekleşeceği mekana geçti.

Bartholomeos’un acısını paylaşmak için “40 Mevlidi”ne katılan İmrozlular kendisine başsağlığı dileyip yapılan “hayr” için Allah kabul Etsin diyerek acıyı paylaştılar.

Hava muhalefeti nedeniyle İmroz’dan ayrılamayan Bartholomeos, haberi hazırladığımız şu anlarda Yenimahalle’de bulunan kilisede akşam ayinine katılım sağlıyor.

Zaharula Arhantoni ANASTASİADİ’ye “Allah Rahmet Eylesin” diyerek yakınlarının acısını paylaşırken bugün yapılan “40 Mevlidi”ni de ALLAH KABUL ETSİN diliyoruz.

Total Page Visits: 1051 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: