Güncel

BARTHOLOMEOS YENİ METROPOLİTİN DEVİR TESLİM TÖRENİ İÇİN ADAMIZDA

Mart ayında ataması yapılan ve göreve başlayan yeni Gökçeada Bozcada metropoliti Kyrillos SYKİS’in devir teslim töreni için Fener Rum Patriği BARTHOLOMEOS adamıza geldi.

Patrik BARTHOLOMEOS’un yönettiği bir törenle Kyrillos SYKİS, 4 ay önce fiili olarak başladığı görevine resmen de başlamış oldu.

Tören Patriğin kiliseye gelişi ve yeni metropolitin tayin yazısının Peder BOSPORİOS tarafından okunması ile başladı. Kiliseye geliş ve tayin yazısının okunmasını videomuzdan izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER.

Törende bir konuşma yapan BARTHOLOMEOS, konuşmasının sonunu törene davetli olarak gelen Türk vatandaşlara ayırarak herkese teşekkür etti. Adada dostluğun sürekliliği için çaba harcayan ve Rum vatandaşlara her zaman el uzatan sizler umuyorum ki yeni metropolitimizin de başarısı için destek olacaksınız diyerek konuşmasını sürdüren Patrik yeni Metropolit Kyrillos SYKİS’in Midilli ve Ayvalık’ta görevini başarıyla yaptığına değinerek yeni görevinde başarılar diledi.

Patriğin ardından önceki Metropolit Yorgi DRAGUNİ bir konuşma yaparak görevi devrederken yeni metropolite başarılar diledi.

Daha sonra Natalia PAPAMİTROU’nun sunumu ile söz alan konuşmacıların konuşmalarını sırası ile linklere tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Gökçeada Din adamları adına peder Nikiforos TALİADUROS

Gökçeada Rum Toplumu adına Stratos ZUNİS

Atina İmrozlular Derneği Başkanı Stelios PULADOS

Selanik İmrozlular Derneği Başkanı Pavlos STAMATİDİS

İmroz ve Bozcaada Eğitim ve Araştırma Kurumu Başkanı Yanis YANAKİS

Gökçeada Özel Rum Lisesi ve Ortaokulu adına İoakim KAMBUROPULOS

Gökçeada Özel Rum İlkokulu adına Aris KUTROS

Öğrenci ve gençler adına Georgia BULUDA

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN

Gökçeada Bozcaada Metropoliti Kyrillos SYKİS

Yeni Metropolitin konuşmasının Türkçe kısmını Gökçeada Özel Rum Lisesi Müdürü İoakim KAMBROPULOS seslendirdi. Kyrillos SYKİS tarafından Rumca yapılan konuşmayı bir dost aracılığıyla Türkçeye çevirdik sizler için.

BU RESMİ VE TARİHİ ANDA DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN VE MÜSLÜMAN DOSTLARIMIZIN ARAMIZDA BULUNMASI BİZİ ONURLANDIRMAKTA VE ADALARIMIZDA YAŞAYAN TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE SEVGİ VE SAYGI SELAMLARIMIZI GÖNDERME FIRSATINI SUNMAKTADIR.

BU İKİ ADAMIZDA DA YAŞAYAN RUM HRİSTİYAN ORTODOKS VATANDAŞLARIMIZIN DİNİ LİDERLİĞİNİ DÖRT AY ÖNCE ÜSTLENDİĞİMDE KALBİMİ SEVGİ DOLU HİSSEDEREK GELDİM. BU SEVGİ YÜCE RABBİMİZİN BAĞIŞLADIĞI VE HAYATIMIZDA UYGULAMAMIZI İSTEDİĞİ SEVGİDİR. BU SEVGİ ÇERÇEVESİNDE YANIMIZDA YAŞAYAN HER KULU İÇİN KENDİMİZİ BİLE FEDA ETMEMİZİ İSTEMİŞTİR. HER KARDEŞİMİZİN HAKKI KUTSALDIR. HER İNSANA YARDIM İÇİN BİZİ YORULMAYA VE EMEK VERMEYE, DAYANIŞMAYA DAVET ETMİŞTİR. GERÇEK BİR HRİSTİYANIN HAYATI AYRIMCILIKLARDAN UZAK KALMASI GEREKEN BİR HAYATTIR. EĞER BİR HRİSTİYAN GERÇEK BİR HRİSTİYAN OLMAK İSTİYORSA HEN İNSANIN, HER KULUN YÜZÜNE YARADANIN SEVGİSİNİ GÖRMELİDİR. BU KONUDA İSA PEYGAMBERİMİZİN SEVGİLİ HAVARİLERİNDEN İOANNİSİN GÖRÜŞÜ NET VE AÇIKTIR:

EĞER İNSANLARDAN BİRİ ALLAHI SEVİYORUM FAKAT KARDEŞİME KARŞI KİN VE NEFRET DOLUYUM DERSE, BU BİR YALANCIDIR. ÇÜNKÜ BİR İNSAN YANINDA YAŞAYAN VE HER GÜN GÖRDÜĞÜ KARDEŞİNİ SEVMİYORSA, HİÇ GÖRMEDİĞİ ALLAHINI NASIL SEVEBİLİR

BEN DE BU ANLAYIŞLA BU GÖREVİ ÜSTLENMEK İÇİN YOLA ÇIKTIM VE ADALARIMIZIN HALKI ARASINDA YERİMİ ALDIM. HEPİNİZE KARŞI TEK DUYGUM SEVGİ VE SAYGIDIR. BU BÖLGENİN METROPOLİTİ OLARAK BENİM İÇİN HRİSTİYAN MÜSLÜMAN AYIRIMI OLMAYACAKTIR OLAMAZ DA. KARŞIMDAKİ RUM VEYA TÜRK, ORTODOKS VEYA MÜSLÜMAN DEĞİL İNSAN OLACAKTIR. YÜCE ALLAHIMIZIN YARATTIĞI TEK VE BİRİCİK KULLARIDIR. HEPİMİZİN GİRECEĞİ TOPRAK AYNIDIR. GÖZYAŞLARIN, ACILARIN, HASTALIKLARIN, İHTİYAÇLARIN DİNİ YOKTUR. TÜM ALEMİN ORTAK KADERİDİR. BUNDAN DOLAYI BEN HEPİNİZİN YANINDA OLMAK İSTERİM. İHTİYAÇLARINIZ İHTİYAÇLARIM, PROBLEMLERİNİZ PROBLEMLERİM, DERTLERİNİZ BENİM DERTLERİM OLACAKTIR.

HER ZAMAN YANIMA GELMEKTEN ÇEKİNMEYİN. BEN BURADA YALNIZ HRİSTİYANLARA HİZMET ETMEK İÇİN GELMEDİM, TÜM ADALILAR İÇİN GELDİM. HRİSTİYAN OLARAK İNANDIĞIM VE SİZİN DE SAYDIĞINIZ İSA PEYGAMBERİMİZ SEVGİDİR, IŞIKTIR, DİRİLİŞTİR, HAYATTIR. BUNLAR HEPİMİZ İÇİNDİR.

EN NİHAYETİNDE KALBİMİ VE KUCAĞIMI HEPİNİZ İÇİN AÇIYORUM. ARKADAŞINIZ, YOLDAŞINIZ, DOSTUNUZ OLMAK İSTERİM. HER HRİSTİYAN BU FANİ DÜNYAYA TAD VE TUZ KATMAK İSTİYORSA İSA PEYGAMBERİ SONUNA KADAR SEVECEKTİR. BU SEVGİNİN VE İNANCIN AROMASI VE HİSSİ DE YANIMIZDA OLAN HER İNSANA GÖSTERECEĞİMİZ SEVGİDEN ANLAŞILACAKTIR. BU SEVGİ VARSA İNANCIMIZIN BİR ŞAHİDİ OLACAKTIR.

BU DÜŞÜNCELERLE PATRİK HAZRETLERİ, BELEDİYE BAŞKANIM VE TÜM DEĞERLİ GÖKÇEADALI VE BOZCAADALILAR KARDEŞLERİM HAYATIMIN UFUKLARINI YEREL TOPLUMUMUZA AÇIYORUM. GELDİM, ARANIZDAYIM. LÜTFEN BENİ KABUL BUYURUNUZ VE ARANIZDAN BİRİSİ OLARAK SAYINIZ.

ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

Hafta başından bu yana adamızda olan Fener Rum Patriği BARTHOLOMEOS devir teslim töreni haricinde her gün farklı bir kilisede ayinlere katılarak doğup büyüdüğü topraklarda adeta hasret giderdi.

Gökçeada’nın Sesi olarak bizde olabildiğince kendisini sevenleri ile becerebildiğimiz ölçüde görüntüledik. İYİ İZLEMELER.

TÜM FARKLILIKLARA RAĞMEN BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAYANLARA SELAM OLSUN..

ÖNEMLİ NOT: HABER İLE İLGİLİ AŞAĞIDAKİ 346 FOTOĞRAFIN HARİCİNDE 507 FOTOĞRAFTA FACEBOOK SAYFAMIZDA YAYINLANACAKTIR. https://www.facebook.com/GokceadaninSesi/?ref=bookmarks

Total Page Visits: 1511 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir