BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK VE ÖĞRETMENLERİMİZ

1 Kasım 1928 tarihinde, yeni Türk harflerine ilişkin kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmesinin ardından 24 Kasım 1928 tarihinde “Millet Mektepleri” açıldı. Millet Mektepleri’nin açılışı ile birlikte (94 yıl önce) Ulu Önder ATATÜRK’e Başöğretmenlik unvanı verildi.

ATATÜRK’e Başöğretmenlik unvanı verildiği 24 Kasım ülkemizde “Öğretmenler Günü” olarak kutlanıyor.

Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında Gökçeadalı öğrenciler öğretmenlerine, Gökçeada’da görev yapan öğretmenler de BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK’e çiçek sunarak sevgi ve minnettarlıklarını ifade ettiler.

Sabah erken saatlerde velileri ile birlikte çiçekçilere uğrayan öğrenciler ellerinde çiçekler ile okul yolunu tuttular.

Gökçeada Milli Eğitim Müdürlüğü geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl etkinlik saatlerini ders saatleri dışında belirleyerek öğretmenlerimizin de katılabilmesinin önünü açtı.

İlk etkinlik saat 13:00 de (öğle yemeği arası) Gökçeada Cumhuriyet Meydanında bulunan ATATÜRK anıtına öğretmenlerimizin de katılımıyla Gökçeada Milli Eğitim Müdürü Savaş MURATOĞLU çelenk sunumu olarak gerçekleştirildi.

Çelenk sunumu sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması gerçekleştirildi. İlk törenin tamamlanarak saat 16:00 da gerçekleştirilecek törene geçmeden önce alanda bulunan Gökçeadalılar ellerinde bulunan çiçekleri ATATÜRK Anıtına sunarak Başöğretmenimizin Öğretmenler Gününü kutladılar.

ATATÜRK Anıtına çiçek sunumunu gerçekleştiren Gökçeadalılar Gökçeada Milli Eğitim Müdürü Savaş MURATOĞLU ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler.

Dersler bittikten sonra (saat 16:00) Gökçeada Ortaokulu tarafından hazırlığı yapılan kutlama etkinliği başladı.

Gökçeada Kaymakamı Sr. Serhat DOĞAN’ın da katıldığı kutlama etkinliği saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı ve Gökçeada Milli Eğitim Müdürü Savaş MURATOĞLU tarafından yapılan günün anlam ve önemini yansıtan konuşmasıyla devam etti.

Gökçeada Milli Eğitim Müdürü Savaş MURATOĞLU’nun konuşması ile birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasını videomuzda izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

Kutlama etkinliğinde öğrencilerden Zeren BAŞKIR “Hayat Ağacım” ve Emanur ÖZ “Seninle Her Mevsim Bahar Öğretmenim” şiirlerini okuyarak katılımcıları duygulandırdı.

Gökçeada Ortaokulu Müzik Öğretmeni Acar Bahattin ERDAL rehberliğinde hazırlanıp oluşturulan “Öğretmenler Günü Korosu”nu oluşturan öğrenciler sahne aldı. Çok sevdikleri öğretmenleri için seslendirdikleri şarkı ile öğretmenlerimizin günlerini kutlarken katılımcılardan aldıkları yoğun alkışı fazlası ile hak ettiler.

Gökçeada Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Hazime SANCAK rehberliğinde hazırlanıp sunulan müzikli performans ve hemen ardından Gökçeada Ortaokulu Resim Öğretmeni Yasin YAKTIYOL ve Gökçeada Ortaokulu Resim Kulübü öğrencilerinin performansı ile oluşturulan ATATÜRK resmi tüm katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Kutlama etkinliğinde son olarak şehit öğretmenlerimiz için hazırlanan sunu perdeye yansıtılarak katılımcılara izletildi.

Kutlama etkinliği esnasında yağan yağmur sona erip güneş açınca oluşan Gökkuşağı etkinliğin sona ermesiyle dışarı çıkan katılımcıların yüzünü gülümsetti.

94 yıl önce açılan “Millet Mektepleri” ile yine 94 yıl önce Başöğretmen unvanı alan ATATÜRK’ün izinden giderek geleceğimizi oluşturan çocuklarımızı eğiten TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” KUTLU OLSUN.

ÜLKEMİZİN TEK BAŞÖĞRETMENİ M. KEMAL ATATÜRK’ÜN DEDİĞİ GİBİ “GELECEK GENÇLERİN, GENÇLER İSE ÖĞRETMENLERİN ESERİDİR”

Total Page Visits: 287 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: