Güncel

BAYRAM VE KURBAN TELAŞI

Bugün Bayram. Müslüman vatandaşlarımız için önemi büyük bir bayram. Gökçeada’nın birlikte yaşam kültürü nedeniyle inancı ne olursa olsun birlikte kutladığımız bir bayram.

Günlerdir yapılan hazırlıklar (Kurbanlıklar alındı, tatlılar yapıldı, sarmalar sarıldı vb.) tamamlanarak camilerde bayram namazının tamamlanması beklendi. Geleneksel bir ritüel olarak bayram namazının tamamlanması ile başlayan bayramlaşma ve kutlamalar bugün önce kurbanların kesilmesi için yaşanan telaş ile başladı.

Gökçeada’da kurbanlıklar Gökçeada Belediyesi tarafından işletilen Gökçeada Mezbahanesi’nde gerçekleştiriliyor. Kurban keseceklerin çoğunluğu bayramda ilk olarak kurban kesim işlemini yapmak istediği için oluşan yoğunluk farklı çözümler ile giderilmeye çalışılıyor. Yüzlerce kurbanlığın kısa bir sürede kesilmesi ve temizlenmesi kısa bir sürede tamamlanması kolay değil.

Diğer günler mezbahane dışında kesim yapılması yasak olmasına rağmen sadece bugünlerde  (Kurban bayramı boyunca) yasak esnetiliyor. Özellikle köylerde kesime uygun olan damlarda (kurbanlık hayvanların konaklama alanları) kesimi yapabilecek yeteneğinde olanlar vatandaşlara yardım ediyor.

Gökçeada’nın Sesi olarak bu alanlardan birine giderek yaşananları görüntüledik. Eşelek Köy Muhtarı Erol DÖNMEZ (aynı zamanda hayvan yetiştiricisi) vatandaşlarımıza bu konuda yardımcı olabilmek için kolları sıvamış.

Eşelek Köy Muhtarı Erol DÖNMEZ hazırladığı alanda bir ekip oluşturarak vatandaşlara hizmet veriyor. Gökçeada’da yaşayanların yakından tanıdığı Ergin ŞEKER ve 6 kişiden oluşan ekip erken saatlerden itibaren kesim işlerinde vatandaşların işini görüyor.

Gerçekleştirilen hizmet ile ilgili olarak sohbet ettiğimiz Eşelek Köy Muhtarı Erol DÖNMEZ “vatandaşlarımızın saatlerce kurban kesimi zaman kaybetmemesi için gerekli önlemleri aldık. Kesilecek kurbanlıkların çoğu ağılımızda bulunuyor. Vatandaşlarımız belirlenen saatte geliyor, birlikte (kesim için vekalet verme işlemi yapılarak) kesimi gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımız yanında kesilen ve parçalanan kurban etlerini alıp evine gidiyor. Bu nedenle de bayram için kendisine daha çok zaman kalıyor. Biz burada sadece ağılımızda ki kurbanlıkları değil, bize ulaştırılan kurbanlıklar için de hizmet veriyoruz” diyerek hizmetlerinin detayını açıklıyor.

Yoğun bir çalışma içinde bulunan Ergin ŞEKER ve ekibi kurbanlıklar ile boğuşurken izlemeye başlıyoruz. Ergin ŞEKER’in bizi görünce “abi hoş geldin. Çek fotoğrafımızı yaz halimizi. Bundan sonra her yıl buradayız. Duyur bunu Gökçeadalılara” sözlerine tebessümle karşılık veriyor ve fotoğraflarımızı çekiyoruz.

Kurban sahiplerinin acelesi ve telaşı yoğunluğu artırsa da Eşelek Köy Muhtarı Erol DÖNMEZ hiçbir işin aksamaması için her yere yetişiyor. Bir yandan telefon, diğer yandan kurbanlıkları sahipleri ile karıştırmadan gerekli ayarlamaları yapıyor.

Kurbanlığının kesim işlemi tamamlanan vatandaşlar mutlu bir şekilde alandan ayrılarak bayramına dönerken Eşelek Köy Muhtarı Erol DÖNMEZ ve kesim ekibi de sıradaki kurbanlıklara yöneliyor verdikleri hizmetin mutluluğa dönüştüğünü görerek.

Hijyen kurallarına uygun olması ve kesim işlerinin ehilleri tarafından yapılması nedeniyle verilen hizmeti takdir ediyoruz.

Bugün devam eden kurban telaşı yarın bayramlaşma törenleri ile devam edecek ve Müslüman vatandaşlarımız için büyük önemi olan Kurban Bayramı’nın heyecanı ve mutluluğu Gökçeadalıları ve konukları kaynaştıracak. Gökçeada Kaymakamlığı Yarın (ikinci bayram günü) saat 11:00 de Hükümet Konağı önünde bayramlaşma etkinliği gerçekleştirecek.

Bayramlaşma etkinliği tüm vatandaşlarımıza açık olacağından arzu eden vatandaşlarımız etkinliğe katılım sağlayabilir.

TÜM FARKLILIKLARA RAĞMEN BİRLİKTE KUTLANAN HER BAYRAM GİBİ KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN..

Total Page Visits: 806 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir