GüncelYazarlar

 ”BEŞTEPEYİ” KORUYALIM DERKEN ”BESLENMEYİ” KORUYAMAMAK

 AKP için seçim kararının alınması beklenen Mart/2023 ayı çok önemli. Yeni seçim stratejilerinde Mart ve Nisan ayları kritik bir önem taşımaktadır.
           

Neden bu bakış açısı derseniz, Cumhurbaşkanı Erdoğan Mart ve Nisan aylarında 2023’ün Ocak ayında memur ve işçi ücretlerine yapılacak iyi bir zammın etkisiyle vatandaşlarda hayat pahalılığı tepkilerinin azalacağını asgariye ineceğini bekliyor. EYT’lilerin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) sorununa el atması, TOGG otomobilinin piyasaya sunulması, Karadeniz doğal gazının karaya naklinin tamamlanması, Akkuyu nükleer santralinde elektrik üretimine başlanması, TOKİ konutları gibi (3 milyonu aşan müracaat olduğu basında yazılıyor) projelere vatandaşların rağbet göstermesi ve umut bağlaması gibi nedenler yanında dış politikada ”Dünya Lideri” algısının topluma enjekte edilmesi ile Türkiye de oluşacak moral etkisiyle önceliğin TBMM’de değil, Beştepe’yi hiç değilse korumak olduğu yapılan gözlemlerle ortaya çıkmaktadır. Yapılan bu hesapların tutup tutmayacağını önümüzdeki en yakın zaman en sağlıklı bir şekilde yaşamımızda önümüze koyacaktır.
           

Ekonomik kriz ve derinleşen yoksulluk Cumhur İttifakı’nın hızla oy kaybetmeye devam ettiğini gösteriyor. 2023’de yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere aylar kala anket firmalarının yaptığı araştırmalar ise CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a 10 puan fark attığını gösteriyor. Pek çok anket firmasının ortalamasına göre AKP yüzde 30 bandının altına gerilerken MHP yüzde 7’ye çekilen barajla boğuşuyor. CHP ve İYİ Parti’nin oylarındaki yükseliş de dikkat çekiyor. HDP’nin ise oylarını büyük oranda koruduğu görülüyor.
           

Türkiye de seçim ahvali bunları gösterirken, Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucusu Hacer Foggo, iktidarın yarattığı ekonomik çöküşün en çok çocukları etkilediğini kaydetti: ”Çocuk yoksulluğu artıyor. İktidar, okulda beslenme problemini hemen çözmeli.” İktidarın yarattığı ekonomik çöküş, en çok çocukları etkiliyor. Okulların açılmasıyla beraber, çocukların beslenme problemi can yakıcı bir soruna dönüşürken okullarda ücretsiz yemek verilmesine ilişkin talepler sürüyor. Artan masraflar nedeniyle ülkemizde birçok ailenin çocuklarını okula gönderemediği görülüyor. Sadece bir çocuğun günlük beslenme maliyeti 30 TL olsa, ayda bin lira tutuyor. İki çocuk olsa 2 bin TL oluyor. Ama asgari ücretli birinin bunu karşılaması imkansızdır. Maalesef yaşadığımız hayatın gerçekleridir bunlar. Bu kışın nasıl geçeceğini tüm yurttaşlar kara kara düşünmektedir. Düşüncelerin yapılacak seçimlerde sandığa yansıyacağını Mısır’daki sağır sultan duydu. Midelerimizdeki gurultuyu bakalım siyasi iktidar duyabilecek mi?
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 328 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: