GüncelYazarlar

BİN CEFALAR ETSEN DE

 Bu yıl Matemi Yas orucumuz 30 Temmuz Cumartesi günü başladı, 10 Ağustos’da bitecek. Daha sonra 11 Ağustos’ta aşuremizi pişirip canlarımız ve tüm Gökçeadalı sakinlerimiz ile her sene olduğu gibi paylaşacağız.
           

Bu yas günlerimizde bizleri üzen bir olay Ankara’da Çankaya ve Mamak’ta 3 Cem evimize ve bir derneğe yapılan saldırılar aslında kardeşliğimize yapılmıştır. Kınıyoruz. Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinlikleri ile Muharrem Ayına ilişkin gönderilen ve anma programlarına katılmak isteyen vatandaşlara ‘destek’ olunması istenen genelgeye Alevi örgütleri tepki gösterdi. Genelgenin ‘ikiyüzlülük’ olarak nitelendirildiği açıklamada Alevi örgütleri ”Bizler devletin kurumsal organları aracılığıyla inançları denetlemesini, yaşam ve kültür biçimi ve ibadet tarz ve şekillerini egemen din anlayışıyla uzlaştırma ve benzerlik yaratma çabalarını reddediyoruz” diyerek kamuoyuna açıklama yaptılar.
           

Şu durumu da iyi irdelemek gerekir. ”Asimilasyon, bir toplumun inançsal ve yaşamsal değerlerinin yok oluşuna ve bireyin kendi değerlerinden kopmasına yönelik planlanır. Alevilik inanç ve ahlak kurallarının kavrayışı, cezalandırma ya da ödül alma üzerine değil, zeka ve vicdan üzerinedir. Alevilerin bu Yol ve Erkan’dan kopması demek düşkünlük demektir.”
           

Devlet, Alevilerin eşit yurttaşlığına inanıyorsa taleplerinin tamamını karşılamalıdır. Cem evlerini ibadethane statüsünde görmeyen devletin kendi bürokratlarına Alevilerle ‘kaynaşma görevi’ vermesi bizim açımızdan ikiyüzlülüktür. Bu genelgelerle sanki Alevilerin taleplerine sıcak bakıyor yaklaşımı vermesi bizim açımızdan tehlikelidir. Çünkü Aleviler görünene değil niyetteki manaya bakan bir toplumdur.
           

Alevi toplumu olarak, sorunlarımızın çözümü için bize samimi yaklaşan tüm siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine ve haksızlığı gören tüm Sünni canlarımıza Muharrem ayında soframız da kapımız da açıktır.
           

Esen kalın…Memleket güzel…Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 722 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: