GüncelYazarlar

BİR YILLIK VAKANIN DÖRTTE BİRİ BİR GECEDE

Cuma gecesini cumartesiye bağlayan gece saat 03:00 gibi adamıza ulaşan bilgi Gökçeada’da ne oluyor dedirtti.

Son günlerde haberlerimizde de okuduğunuz gibi adamızda görülen İngiliz mutosyonlu (yayılımı hızlı) corona virüsü bizi ülkemizin en riskli alanlarından biri yapmıştı. Dün gece gelen haber ise ne diyeceğimizi şaşırttı.

Nasıl şaşırmayalım. Ülkemizde ilk vakaların Mart 2020 de görülmesinden bu yana geçen zamanda (Şubat ayı sonuna kadar) Gökçeada’da toplam vaka sayısı 86. Son bir ayda ise 68 (Mart ayı). Bu sayının 21 adedi dün geceye ait.  12 aylık vakanın dörtte biri bir  gecede oluştu.

Gece saatlerinde alınan bu haber üzerine sabah erken saatlerde telefonlarımız çalmaya başladı. Arayan okurlarımız son durum hakkında bilgi almaya çalışırken yeni önlemler alınıp alınmayacağını öğrenmeye çalışıyorlardı. Bizde akşam saatlerine kadar yetkililerden bir açıklama bekledik. Çünkü bir şeyler yapılması gerektiği düşüncesindeydik.

Haberi hazırladığımız bu saate kadar bize ulaşan bir açıklama olmadı. Geçtiğimiz hafta sonu okullar için alınan karar gibi adamıza özgü karar alınabilir (alınması durumunda siz değerli okuyucularımızı haberdar edebilmek için) düşüncesiyle haberimizi biraz geciktirdik.

Haberi yazarken düşünmeden de edemedik. Gökçeada’da nerede eksik ya da yanlış yapıyoruz. Lebaleb kongre de yapılmadı ama grafik sürekli yükseliyor. Pozitif ya da temaslı olanlarımız karantina kurallarına mı uymuyor, filyasyon takipleri mi yapılmıyor, yoksa filyasyon uygulama tekniğinde mi bir sorun var.

Bu konuda uzman olmadığımız için doğru yanıtı bilmiyoruz. Gün boyu bize ulaşan yorumlardan bir şeyler yakalamaya çalışıyoruz. Karantinada olması gereken bazı vatandaşlarımızın, kuralları çok umursamadığı bir gerçek. Birçoğumuz çevremizde şahit olmuşuzdur. Bu durumun belirleyici mi yoksa istisna mı olmadığını bilemiyoruz.

Filyasyon takipleri konusunda yoğunluğun dışında sorun olmadığını düşünüyoruz. Biliyoruz ve hepimiz görüyoruz ki filyasyon ekibinde görevli sağlıkçılarımız 7/24 görev yapıyorlar. Gece saat 03:00 de yayılan haber bunun en güzel kanıtı. Kendilerine karikatürlerle de olsa bir TEŞEKKÜR EDELİM.

Filyasyon uygulamasında bir açmaz olabilir mi diye bakalım. Sağlık Bakanlığının kararı gereğince bir pozitif vakanın çevresine (işyerinde iş arkadaşları, okullarda okul arkadaşları vb.) temaslı olarak karantina uygulanırken temaslının temaslısı dediğimiz ailesi için karantina uygulaması yok. Örnek verecek olursak bir öğretmen arkadaşın pozitif çıkması durumunda tüm öğrenciler temaslı olarak karantinaya alınıyor, ama öğrencilerin aileleri karantinada değil. Bu durum virüsü takip konusunda (filyasyon) bir kaçak yaratabilir mi?

Dediğimiz gibi konunun uzmanı olmadığımız için kesin bir şey söyleyemiyoruz. Gökçeadalı okurlarımızdan bize ulaşan yorumlar bu konuya dikkat çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

Sonuç olarak bir gerçek var ki, İngiliz mutasyonlu corona virüsü ile başımız dertte. Bu sorunun çözümü için de tüm Gökçeadalıların (yetkilisi, sade vatandaşı, konukları ve görevlileri) birlikte hareket etmesi ve MASKE, MESAFE, HİJYEN kuralını tavizsiz uygulaması gerekir. Aksi halde sağlıkçılarımızın 7/24 çalışmalarının boşa çıkması bir yana sevdiklerimizi, yakınlarımızı, insanlarımızı kaybederiz.

ÖZETLE SON DURUM. 12 AYDA 86, 13 NCÜ AYDA 89 VE SON GECE 21 VAKA…

Total Page Visits: 1176 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir