BİRLİKTE OLMANIN VE PAYLAŞMANIN MUTLULUĞU

Gökçeada’da birlikte yaşadığımız Ortodoks komşularımızın yeni yıl için yaptıkları etkinliklerde birlikte olmanın ve paylaşmanın mutluluğu yaşanıyor.

24 Aralıkta başlayan (Hz. İsa’nın doğumu) yeni yıl kutlamaları 06 Ocak tarihinde gerçekleşen TA FOTA (Hz. İsa’nın vaftiz edilişi) ile devam ederken bu süreçte küçük topluluklar halinde PİTA (Yılbaşı Çöreği) kesme ritüelleri de devam ediyor.

Bu etkinlik her evde ayrı ayrı yapılabilirken her köy, her kilise de kendi içinde yapabiliyor. Etkinlik ritüelinin temelinde var olan hazırlanan ekmeğin (çöreğin, PİTA’nın vb.) küçük bir ayin eşliğinde kesilerek dilimler halinde paylaşılması. Hazırlanan ekmeğin içine konulan metal paranın olduğu dilimi alan kişinin gelen yeni yılda bahtının açılacağı(şanslı olacağı) öngörüsüyle gerçekleştirilen bir ritüel.

Gökçeada- Bozcaada Metropoliti Kyrillos SYKİS’de bu etkinliği kilisede gerçekleşen akşam ayininde kesip dağıttığı PİTA (Yılbaşı Çöreği) ile yüksek katılımlı bir hale getirdi.

Dualar eşliğinde PİTA’nın (Yılbaşı Çöreğinin) kesilişi ve katılımcıların mutluluğunu videomuzda izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

Kesilip dağıtılan dilimlerde metal para kime çıktı bilmesek te yeni yılda yanında olacak şansı için kendisini kutluyoruz.

Farklı kimlik ve inançlarda olsak da tüm komşularımız ile birlikte bir arada yaşamanın güzelliği içinde TÜM GÖKÇEADALILARIN YENİ YILDA ŞANSLARININ BOL, BAHTLARININ AÇIK OLMASINI DİLİYORUZ.

Total Page Visits: 212 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: