BU AŞI SEÇMECE !

 Sıra 65 yaş ve üstüne gelince, bende aşı oldum. Aşı öncesi kendi kendime söyleniyorum,ben kapitalist sistemin ürettiği aşılara güvenmiyorum. Bana sosyalist bir ülkenin ürettiği aşı varsa, ondan vursalar bari diyorum. En çok da sağlık alanındaki çalışmalarından dolayı Küba’ya güveniyorum. Küba’nın ürettiği Covid-19 aşısının adı SOBERANA. Soberana egemenlik anlamına gelen İspanyolca bir kelime. Dünyamızda emperyalist ülkeler aşı üzerinden yeniden bir paylaşım savaşındalar. Küba’nın efsane lideri Fidel Castro ”Bilime dayalı ürünler geliştirmemiz lazım” diyordu. Küba’nın bilim ve teknolojiye yaptığı yatırımlar sayesinde, kendilerine olan özgüvenlerini öne çıkarmıştır. Ve bu alandaki başarıların dünyamızın yoksul ülkeleri ile paylaşmaktadır. Şu ana kadar Küba da Covid-19 nedeni ile ölen kişi sayısı 150 dir. Amerika’nın Florida eyaletinde ise ölüm sayısı 20.000 kişidir. Anlıyoruz ki,  Kapitalizm öldürmeye Sosyalizm hayat kurtarmaya devam ediyor. Neyse ki ülkemizde sadece Çin’den ithal edilen Sinovac aşısı halkımıza yapılıyormuş. Bende gönül rahatlığı ile Çin aşısını oldum.           

Ama şunu da düşünmeden edemedim. Türkiye özellikle 1950’li yıllardan sonra kapitalist ülkelerle günümüze kadar o kadar içli-dışlı olmuşken, özellikle Amerika ile hayatın her alanında neredeyse birlikte hareket ederken (NATO, CENTO, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, KORE SAVAŞI v.s.) neden bu kapitalist ülkeler Covid-19 aşısı konusunda yardımcı olmadılar da komünist Çin’den aşı almak zorunda kaldık. Yoksa bu durum küreselleşmenin getirdiği rekabet sonucu mu? dur. Parana göre konuşursun hali.           

Zamanın kudretli Ankara Valisi Nevzat Tandoğan’ın, Türk siyasi tarihine geçmiş efsane sözü hatırıma geldi. Polisçe yakalanan solcu gençlere hitaben söylediği ”Memlekete komünizm lazımsa biz getiririz, siz kim oluyorsunuz?”. Bu memlekete 1968 kuşağı-1978 kuşağı sosyalizmi getiremedi.2021 yılında ülkemize komünist Çin’in ürettiği Sinovac aşısını siyasi iktidarımız getirtti. Demek ki bir bildikleri var diyebiliyoruz ancak. Bu aşı seçmece! Gönül rahatlığı ile oluyoruz.           

Pekala şu ana kadar dünyamızda başka hangi ülkelerin ürettiği aşılar Covid-19’a karşı, aşılamada kullanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) pandemi salgını karşısında kullanım izni verdiği aşılar şunlardır;ABD-Almanya ortaklığı ile Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği aşı, İngiliz-İsveç ortaklığı ile Astra-Zeneca aşısı ve ABD’nin ürettiği Moderna aşısı. Çin’in ürettiği Sinovac aşısını yukarıda belirtmiştim.           

Astra-Zeneca aşısının muhafaza edilmesi daha kolay olduğu için, bu aşının yoksul ülkelere gönderilmesi hedefleniyor. Şu ana kadar yaklaşık 175 milyon kişi aşı olurken dünyamızda, bu aşıların çoğu daha zengin ülkelerde yapıldı. DSÖ acil durum direktörü Michael Ryan, ”Aşının Covid-19’u sıfırlamayacağını” açıkladığını belirtelim.           

Salgının başlangıcından bu yana korona virüs vaka sayısı 65 milyonu geçmiş durumda. Salgında şimdiye kadar 1,5 milyon kişi yaşamını yitirdi. DSÖ verilerine göre şu an dünyada kayıtlı aşı adaylarından 51’i insanlar üzerinde deneme aşamasında. Bu adaylardan 13’ü ise aşının kitleler üzerinde test edildiği üçüncü ve son faz da bulunuyor. Laboratuvar da geliştirme aşamasında da toplam 163 aşı adayı var olduğu açıklaması yapıldı.           

Sağlıcakla kalın… Kurallara hep birlikte uyalım. Sıramız geldikçe de gidip aşımızı olalım.           

GÖKÇEADA’MIZIN HARİTADA KIRMIZI DURUMDAN KURTULMASI İÇİN HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM. MAVİ’YE ÖZLEMİMİZİ HAYATA GEÇİRELİM

Total Page Visits: 426 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: