GüncelYazarlar

BU YAZIYI YAZMAK FARZ OLDU

Değerli Gökçeadalılar, değerli Gökçeada’nın Sesi okuyucuları; son birkaç gündür adamızda yaşanan COVİD 19 vaka artışları nedeniyle yaşananları analiz ederek dersler çıkarmak kaçınılmaz oldu.

Üzülerek belirtmek gerekir ki olayları doğru değerlendirip önlem almak yerine sorumlu arayarak polemik yaratma konusunda bazı insanlar ustaca davranıyor. Yaşananları kısaca özetleyelim.

Birkaç gün önce yaptığımız haberde (Gökçeada Kırmızıya Döndü) adamızda İngiltere mutantlı vaka görüldüğünü ve hızla yayıldığını belirterek sağlık müdürümüzün önerilerini haber olarak siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık.

Haberimizde özellikle isim belirtmekten kaçınmış ve yapılan yanlış davranışların virüsün yayılımını artırdığını gerçeğini açıklamıştık. Haberimize yapılan yorumlarda da gördük ki okuyucularımız bu konuda genelde duyarlı davranarak dikkatli olunması gerekliliğime vurgu yapmışlar. Kendilerine duyarlılıkları için teşekkür ederiz.

Duyarlı yorumların yanı sıra bizim kişileri hedef gösterdiğimiz gibi aslı olmayan açıklamaları da maalesef okuduk. Daha kötüsü ise hedef gösterdiğimiz kişi (halen hastanede tedavisi devam ediyor) telefon ile aranarak “bize virüs bulaştırdın” sitemlerine maruz kalmış.

Biz haberimizde kimseyi hedef göstermedik. (Böyle düşünenler haberi tekrar okuma zahmetine katlansınlar) Birlikte maç seyreden arkadaşlardan biri rahatsızlanarak test yaptırınca ortaya çıkan pozitif vakanın filyasyon takibi yapılınca vaka sayısı artıyor. Burada virüsün ilk kimden bulaştığını bilmek ve bulmak olanaksız.

Virüs ilk kimde olursa olsun, önemli olan bu değil. Önemli olan vaka anlaşıldıktan sonra yapılması gerekenler. Şu ya da bu nedenle test yapılıp vaka araştırması sürerken yapılması gerekenler belli. Sağlıkçılarımız bunları tek tek anlatıyor.

Evet bir gerçek var ki, virüsün kimde olduğu belli değil. Bir belirti olması durumunda test yapılıyor ve pozitif olduğu görüldükten sonra devreye filyasyon giriyor. Denilebilir ki belirti görülmeden test yapılırsa hiç ummadığımız kişilerde de virüs görülebilir. Doğru olduğunu uzmanlar söylüyor. Şu anda sağlık sistemimiz bu mücadelede bu aşamada olmadığından belirti üzerine temaslı olanlara test uyguluyor. Beğensek de beğenmesek de uygulama böyle.

Peki vatandaş ne yapmalı? Yapılması gerekenleri uzmanlar sürekli açıklıyor. Maske, Mesafe ve temizlik olmazsa olmaz. Hele hele olağan şüpheli olup test olduysak sonuç belli olana kadar yapılacaklar sağlıkçılarımız tarafından tek tek anlatılıyor.

Yapılması gerekenler belli ve bu kadar net ortada duruyorken vaka artışı için suçlu aramak nasıl bir mantık. Bu virüs test yaptırmayan her insanda olabilir. İçimizde onlarca, yüzlerce taşıyıcı olabilecek kişi dolaşıyor. Kurallara uymak yerine şu kişiden bulaştı, bu kişiden bulaştı polemiği kime fayda sağlar. Bir de pozitif olduğu için hastanede tedavi gören insanı arayarak, “Geçmiş Olsun” demek yerine “bize virüs bulaştırdın” sitemi hangi sorunu çözer.

Tüm değerli okuyucularımdan ve Gökçeadalılardan bir kez daha düşünmelerini talep ediyorum. Bu virüs her an hepimizde ortaya çıkabilir. Bu durumda yapmamız gereken “senden kaptım”, “ben senden kaptım” dalaşına girmeden ve çevreye yayılımını olabildiğince dar tutarak tedaviye başlamalıyız. Bu konuda da bizler için 24 saat mücadele eden sağlıkçılarımıza güvenmeliyiz. Tedavi için hastanede yatan kimseyi suçlamadan kendi yaptıklarımızı gözden geçirmeliyiz.

HERKESE SAĞLIK DOLU GÜNLER DİLEĞİYLE..

Total Page Visits: 715 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir