GüncelYazarlar

BÜYÜK RESET (SIFIRLAMA)

2021 Yılı Ocak sonuna doğru yapılan Dünya Ekonomik Forumu pandemi koşullarında artık her etkinlikte olduğu gibi sanal alemde online olarak gerçekleştirildi.           

Çevresel, teknolojik ve sosyal sorunlar yanında pandemi ve küresel ekonomiye etkileri konuşuldu. En önemli gündem maddesi olarak Büyük Reset (Sıfırlama), 4’üncü sanayi devrimi, kapitalizmin içine düştüğü sorunların konuşulması tartışmalarını içeriyordu.           

Davos’un online katılımında öne çıkan iki lider Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping idi. İki liderin de konuşmalarında ortaya çıkan vurgular ‘İçişlerine karışmama, çok taraflılık ve uluslararası hukuk temelinde eşit ilişki’ konularıydı.           

Putin’in konuşması 2007 de Münih’te yaptığı kamuya açık konuşmasında, Rusya adına Batı’nın meydan okumasını kabul ettiği söylevinde diyordu ki; ”Biz saldırmadık, saldırıya uğradık. Barış önerdik fakat düşman savaşı seçti. Teslim olmayacağız, savaşı kazanacağız. Çok geç olmadan, aklınızı başınıza alıp saldırganlığı durdurmanızı tavsiye ederiz.” Bu konuşmayı pek dikkate almayan Batı ülkeleri ve NATO Rusya’yı kuşatma altına almak istedi. İstedi ama Rusya’nın 2008 Gürcistan, 2014 Ukrayna ve 2015 Suriye hamleleri karşısında nasıl zorlandıklarını tüm dünya ülkeleri görmüş oldu. Münih’te Putin’e gülenlere sanırım şimdi de Putin katıla katıla gülmektedir.           

Dünyanın yaşamakta olduğu Pandemi koşulların da var olan eşitsizlikler katlanarak artmaktadır. Neoliberal model insanlığın karşılaştığı bu felaketlerle baş edemiyor. Devletler yaşanan ekonomik kriz şartlarında ekonomideki iyileştirici-yapıcı etkilerini arttırması lazımdır. Yoksa biliyoruz ki özel girişim hiç bir zaman devletin yerini alamaz. Büyük teknoloji şirketlerinin küresel politikalar da devletlerle rekabet ederek yerini almasına olanak verilmemelidir. Kuralsız böyle bir oyun, tek taraflı askeri güç kullanım olasılığını her zaman için arttırır.           

Davos’daki konuşmasında Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ”Uluslararası hukuk ve kurallar olmadan dünyamız bu hukukun gerisine, bir orman yasasına düşer ve sonuçları insanlık için faciaya eş olur” diyor.Pekala, ABD ne diyor diyorsanız ”Amerika’nın liderliği hala önemlidir, lider Amerika değilse o zaman dünya kaosla karşı karşıya kalacaktır” demeye getiriyor. Çin ve Rusya arasını açmak için de büyük çaba harcıyor da bu pazarlamanın alıcısı var mı? Yok mu? hep beraber göreceğiz. Görünen o ki ABD için meydan artık o kadar boş değil. Horozun ötüş şekli değişebilir diyorum. Esen kalın…

Total Page Visits: 653 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir