GüncelYazarlar

CEM EVİ ALEVİLERİN İNANÇ MERKEZİDİR

Cem Evi Alevilerin ibadet yeridir. Avrupa ülkelerinden Almanya, İngiltere, Danimarka, Avusturya, İsveç ve İsviçre resmi olarak tanımış bulunuyor. Evrensel hukukun kuralı bu tanımayı sağlamıştır.         

İşin ilginç olan tarafı ise Türkiye bu evrensel hukuk normlarına uymamaktadır. Alevilerin en temel hakları , tarihten gelen inkar ve mezhepçi yaklaşımla yok sayılmaktadır.         

Toplumsal barış, laiklik ve demokratik bir Türkiye için, Alevilerin eşit haklar talebi en kısa zaman dilimi içinde Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kabul edilmelidir. Geçmiş yıllarda ve günümüzde yapılan müracaatlar acilen göz önüne alınarak gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.         

Cemevleri aynen Cami, Kilise, Sinagog gibi ibadethanedir. Aleviler Cemevini, Aleviliğin yaşandığı hak, muhabbet ve ibadet yeri olarak görür. Cemevlerine dair ilk ve son söz hakkı daima Alevilere aittir.          ”Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi” der ki Din ve İnanç özgürlüğü, hiçbir kişiye, kuruma ve devlete bir inancın kapsamını, içeriğini ve inanç merkezini belirleme yetkisi vermez.Buna ancak o inancı oluşturan topluluklar karar verebilir. Türkiye’de ki 20 Milyon Alevi bu tanımı ve belirleme işini kendisi yapmıştır.         

Diyanet İşleri Başkanlığının çeşitli söylemlerle Cemevlerini tanımamak istemesi bir hak gasbıdır. Ve hukuk dışıdır. Milyonlarca Aleviyi yok saymak demektir. Bizler yılmadan eşit haklar mücadelesine devam edeceğiz.         

HEPİMİZ KARDEŞİZ, BU KAVGA NE DİYE yazımı bitiriyorum.

Total Page Visits: 1414 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir