Güncel

CHP’NİN GESTAŞ TALEPLERİ

1915 Çanakkale Köprüsü faaliyete başladıktan sonra GESTAŞ’ın fiyat politikasında oluşan anormallikler karşısında CHP İl Başkanlığı tarafından tüm ilçelerde başlatılan “İmza Kampanyası”nda Gökçeada imzaları topladı.

Ulaştırma Bakanlığına, Çanakkale Valiliğine ve GESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığına gönderilmek üzere yazılan dilekçe metninin altında toplanan imzalar CHP İl Başkanlığında toplanarak muhataplarına ulaştırılacak.

700’e yakın (688) Gökçeadalının ıslak imzasıyla tamamlanan kampanyanın Gökçeada ayağında toplanan imzalar CHP İl Başkanlığına gönderilmeden Gökçeada CHP İlçe Başkanı İsmail ÖZTÜRK basına bir açıklama yaptı. İYİ İZLEMELER.

Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde.

“T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığına

T.C. Çanakkale Valiliğine

Gestaş A.Ş Yönetim Kurulu Başkanlığına

GESTAŞ A.Ş. Çanakkale Boğazı ile adalar hattındaki feribot ücretlerine 2022 yılı Ocak ayında yapılan yüzde 30 oranındaki ilk zamdan sonra, Nisan ayı itibariyle yüzde 42 ile yüzde 117 arasında değişen oranda yeniden zam yapmıştır. Çanakkale’de şehir içi deniz ulaşımı, son üç yıllık zam diliminde kümülatif olarak yüzde 300 oranında fahiş bir fiyat artışıyla karşı karşıya bırakılmıştır.

1915 Çanakkale Köprüsünün faaliyete geçmesiyle birlikte araç geçişleri yönünden ulaşım alternatifi oluşmasıyla özel tekel statüsü ortadan kalkmış olan Gestaş; rekabetin korunması hükümleri gereği hizmet standartlarını ve fiyat politikalarını alternatifine tercih edilebilir kılmak adına, ulaşım hizmeti alanlar lehine düzenlenmesi gerekirken, ücret tarifesini Köprünün ücreti tarifesine yaklaştıracak oranda zamlara başvurarak rekabeti zedeleyici ve hizmet alanların aleyhine bir fiyat politikası benimsenmiştir.

Deniz taşımacılığındaki girdi maliyetlerinden eşdeğer ölçüde etkilenmekte olan diğer İllerdeki toplu deniz ulaşımı tarifeleri de değerlendirildiğinde Gestaş’ın   fiyat politikalarının ve yapılan fahiş zamların kamu yararına aykırı olduğu, toplumun ortak gereksinimleri ile  bağdaşmadığı, kamusal bir hak olan ulaşım hakkının ihlali niteliğinde olduğu açıktır.

Adaların ana karaya olan bağlantısını ve ilçelerin kent merkezine bağlantısını sağlayan toplu ulaşım hizmeti, kamu hizmeti niteliğinde bir faaliyettir. Bu hizmetin toplumun büyük çoğunluğu tarafından karşılanması mümkün olmayan, düzenli ve sürekli kullanımı olanaksız hale getiren fahiş fiyatlarla sunulması yalnızca ulaşım hakkını değil, sağlık, öğrenim, adli ve idari mercilere başvuru gibi temel insan hakkı niteliğindeki diğer merkezi kamu hizmetlerine erişimi de doğrudan etkileyen bir hak ihlalidir.

Bu sebeple kamu hizmetlerinde kamu yararı ilkesine aykırı olan işlemlerden vazgeçilerek;

2022 yılı itibariyle GESTAŞ tarafından yapılan fahiş zamların geri alınmasını,

Fiyat tarifelerinin adil, makul ve orantılı olarak belirlenmesini,

Gestaş faaliyetlerinin kamu hizmeti niteliğinde olduğunun sorumluluğu ile karar alma süreçlerine Çanakkale halkının temsilcileri olan yerel yönetimler, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin katılımının sağlanmasını talep ediyoruz.”

Tüm ilçelerde eş zamanlı toplanan imzalar önümüzdeki günlerde CHP İl Başkanlığında bir araya getirilerek kampanya sonlandırılacak.

İl genelinde GESTAŞ politikalarının olumsuz etkisi yaşadığımız Gökçeada’da çok daha fazla hissediliyor. Gerek adada yaşayan Gökçeadalıların gerek adamıza gelen konuklarımızın içinde GESTAŞ uygulamaları nedeniyle mağduriyet yaşamayan yok gibi. UMARIZ BU KAMPANYA İÇİN İMZA ATANLARIN TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA ALINACAK KARARLAR İLE MAĞDURİYETLERE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE SON VERİLİR.

Total Page Visits: 954 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir