GüncelYazarlar

CIAsal İSLAM VE AKP

Yaklaşan 2023 seçimlerinin Türkiye’de bir iktidar değişimine yol açıp açmayacağı ve bir demokratikleşme getirip getirmeyeceği ülkemizde tartışılan konuların başında gelmektedir.
           

Merdan Yanardağ’ın ilk baskısı 2007 yılında yapılan ”Bir ABD Projesi Olarak AKP” adlıkitabında yazdıkları ve Türkiye’nin önde gelen İslamcı yazarlarından Ali Bulaç ile AKP yanlısı Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak ve de AKP kurucuları arasında yer alan, daha sonra Merkez Partisi’ni kuran Prof. Dr. Abdurrahim Karslı ”AKP’nin bir ABD projesi olarak kurulduğunu” söyleyecek ve yazacaklardı. Özetle CIAsal İslam ve AKP günümüzde trend olmaktan çıkmış, görev süreleri bitmek üzeredir.
           

Seçimli otoriter rejimlere karşı nasıl bir mücadele yöntemleri başarıyı sağlar, CIAsal İslam altyapısıyla ülkemizde iktidara gelen ve oligarşik bir yapıya bürünen rejim nasıl sonlandırılabilir. Değişimin olabilmesi için otoriter rejimin zayıflaması önceliklidir. Türkiye’de 2002 seçimleri ile iktidara gelen AKP’nin 2022 yılı koşullarında eski gücünde olmadığı kamuoyu yoklamalarında ortaya çıkmaktadır. Ve ayrıca iktidar da görülen fikirsel ve kişisel çatışmaların meydana getirdiği çatlaklar artık gizlenememektedir. Ekonomik sıkıntılar ülkemizin orta ve alt tabakalarında haddinden fazla hissedilmeye başlamıştır. Çözüm üretilememektedir. Zayıflayan iktidar kendi sonunu hazırlamaktadır. Seçim sistemi üzerinde oynamalar bile çare olmayacaktır.
           

Otoriter liderlerin bile seçmen desteği olmadan iktidarda kalması nasıl olasılık dışıysa, muhalefet partilerinin yaptıkları/yapacakları ittifak stratejileri dünyada da görüldüğü gibi başarıyı getirir. Yapılacak doğru kampanya taktikleri halka doğru mesajların verilmesi, seçmeni mobilize etmesi ve seçim güvenliğinin sağlanması ile seçmen desteğini alacak muhalefet iktidarı ele geçirecektir.
           

Yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde görüşlerine güven duyulan ve muhalefet partilerinin birlikteliğini sağlayan lider kişi demokratik parlamenter sisteme dönüş yolunu açacaktır. Muhalefet ittifakı, iktidara geldikten sonraki örneğin ilk 100 günde gerçekleştireceği hedefleri iyi belirlemeli, bu hedeflerini kampanya materyaline dönüştürmelidir. Bu kampanyanın içeriğinin çok net olmasına özen göstermelidir.
           

Esen kalın…Memleket güzel…Bu memleket bizim”

Total Page Visits: 1105 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir