Güncel

ÇOCUKLARIMIZ NEDEN AŞI OLMALI

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yayınlanan bir videoyu (12 yaş üzerinde çocuklar için E- nabız üzerinden aşı randevusu oluşturma) izleyince konunun önemini daha iyi anlayabilmek ve siz değerli okuyucularımız ile paylaşmak için Gökçeada İlçe Sağlık Müdürümüz Dr. Taylan ÇAKIR ile görüşerek bilgi aldık.

COVİD 19 belasından kurtulmak ve hastalığı daha rahat atlatmak için aşının önemini artık hepimiz biliyoruz. Çocuklarımızın da aşı olmasının farklı bir hedefi var mı, var ise nedir diye sorduk İlçe Sağlık Müdürümüz Dr. Taylan ÇAKIR’a.

Sorumuza ve ilgimize teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden tek korunma yolumuz aşılamadır. Bu kapsamda ilçemizde devlet hastanesi, aile hekimlikleri ve toplum sağlığı merkezinde hem MRNA hem de inaktif aşı uygulanmaktadır. Bu sayede hastalığın görülme yaşı düşmüş, hastalığın şiddetinde ve yoğun bakıma yatış sayısında önemli bir azalma görülmüştür. Ancak son aylarda 18 yaş altında vaka görülme sıklığının artması bu yaş grubunda aşılamanın önemini artırmaktadır. Ayrıca çocuklarda hastalığın daha hafif seyretmesine karşılık taşıyıcılık oranları yüksektir. Bu nedenle 12-18 yaş arası çocuklarımızın aşılanması çok önemlidir. Şu anda ülkemizde 12-18 yaş arası çocuklar için aşı ebeveynlerin onay vermesi koşuluyla açılmıştır. Çocuklarının aşı olmasını isteyen ebeveynler kendi E Nabız uygulaması üzerinden çocuklarına onay verdikten sonra randevu alınabilir. Aşıların kaygı verecek bir yan etkisi olmayıp, nadiren enjeksiyon bölgesinde küçük bir ağrı ya da ateş yükselmesi görülebilmektedir. Lütfen aşı olalım ve çocuklarımızın da aşı olmasına onay vererek onları da aşılatalım. Bu salgını ancak böyle bitirebiliriz.” diyerek konuyu detaylandırdı.

İlçe Sağlık Müdürümüze kulak vererek çocuklarımıza aşı onayı vermek isteyenler için Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğünün yayınladığı videoyu paylaşarak yapmanız gerekenleri hatırlatalım. İYİ İZLEMELER..

BU BELADAN ANCAK BİRLİKTE MÜCADELE EDEREK KURTULABİLİRİZ. HAYDİ AŞIYA.  

Total Page Visits: 1124 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir