GüncelYazarlar

COVİD YİNE DOLUDİZGİN, AŞILAN TÜRKİYE’M

               Türkiye’de vaka sayıları her gün giderek artıyor, beklenen yaşanıyor aslında. Vakaların çoğunun saptanamadığı da bir gerçek olarak ortada duruyor. Neden derseniz, test pozitiflik oranları, yani yapılan testlerin sonucunun pozitif çıkma oranı artarak  %8’i geçmiş durumda. Test pozitiflik oranı %5’in üzerindeyse, toplumda var olan enfeksiyonların çoğu saptanayamıyor.  Yetersiz test yapıyorsunuz demektir. Konunun uzman hekimlerinin açıklamaları böyle.

                Türkiye’de artık açıkça bilelim ki, Covid herkesi enfekte ediyor. Ülkemizde 12 yaş üzerindeki aşılananlar da bir gerçektir. Ülkemizin nüfusu, gelen göçmenlerle birlikte 90 milyonu bulmuştur. Kayıtlı veya kayıtlı değil göçmenlerinde virüs alabileceğini, virüs bulaştırabileceğini unutmayalım. Yaşam koşulları göz ününe alındığında göçmenlerin virüse daha çok maruz kalması gayet doğal gelmelidir.

              Delta varyantının bulaşıcılık oranının yüksek olması karşısında Sağlık Bakanının yaptığı aşı çağrıları da yetersiz kalmaktadır. Yetersiz kalıyor çünkü hala ülkemizde 23 milyon civarında aşı olmayan bir kesim ortada duruyor.

            Haziran- Temmuz-Ağustos aylarında, bu 3 ay içinde 11.629 kişi Covid-19 nedeniyle ölmüş. Ve bu ölümlerin %90’ı aşısız ya da eksik aşılı olan kesimde. Zamanında aşılanmış olsalardı en az on bin kişi bu gün aramızda yaşıyor olacaklardı.

            Ülkemizde aşı bedava. Buna rağmen yukarıda belirttiğimiz sayılarda, neredeyse ülke nüfusunun 1/4’ü gidip aşı olmamış durumda. Aşı olmayanların endişelerini giderme amaçlı bir iletişim kampanyası çok can kurtaracaktır.

             Lütfen aşılan Türkiye’m. Covid-19 doludizgin gidiyor. Kapımıza gelmeden zamanında aşımızı olalım. Toplum sağlığı için gerekli olan ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun aşılanması gerekmektedir.

           Yazımızı Kemal Tahir’in sözüyle bitirelim. “ İnatçı olmak fena şey değil, Lakin iyiye inat etmeli”

           Esen kalın… Memleket güzel … “ Bu memleket, bizim”.

Total Page Visits: 469 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: