CUMHURİYETİMİZ 99 YAŞINDA

99 Yıl önce bugün bir aileden alınarak milletimize verilen egemenlik hakkının (Cumhuriyetimizin) yıldönümünü Gökçeadalılar coşku içinde kutladı.

Bugün bir gün önce (28 Ekim) başlayan kutlamalar saat 10:30 da Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN’ın makamında tebrikleri kabulü ile devam etti.

Saat 11:00 e gelirken Cumhuriyet Meydanını dolduran Gökçeadalılar ellerinde bayraklar coşku içinde törenin başlamasını bekliyorlardı. Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN’ın (Gökçeada Garnizon Komutanı Topcu Komando Binbaşı Mahir ÇELİK ve Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN ile birlikte) araç üzerinde Gökçeadalıları selamlayarak alana girişi ile tören başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın coşku içinde ve birlikte okunması ile başlayan programda Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN kürsüden Gökçeadalıların bayramını kutladı.

Program gereği öğrenciler hazırlayıp okudukları şiirlere Gökçeadalılar coşkulu alkışları ile karşılık verdiler. Şiirlerini okurken bir görevi yerine getirmekten daha fazlasını vererek içlerindeki coşkuyu bizlere yansıtan öğrencilerimizi (Cumhuriyet İlkokulu- Ecrin Ahsen ŞARLAK, Gökçeada Ortaokulu- Zeynep MENTEŞ ve Berk TAHTKURAN, MTAL- Elif AKTAŞ ve GAAL- Yunus Emre İNCEBEY) tebrik eder içlerindeki Cumhuriyet coşkusunun bitmemesini dileriz.

Törene bir gösteri ile katkı sunan Burhanettin Kurt Anaokulu öğrencisi miniklerimizin gösterisi ve izleyenleri coşturan sevimli halleri izlenmeye değerdi.

Ebru Karagöl DERELİ yönetiminde gösteri sunan Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin folklor gösterini izlemediyseniz çok şey kaçırdınız. (her 2 gösteride haberimizi devamında yayınladığımız videomuzda yer alıyor)

Sıra Cumhuriyet konulu resim ve şiir yarışmasında ödül hak edenlerin ödüllerine geldiğinde ilk olarak ilkokullar arası resim yarışmasında dereceye girenlerin ödüllerini Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN verdi. İlkokullar arası resim yarışmasında birinci olan Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Defne BAYRAM’ı, ikinci olan Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Erdem Tuğra SARIDAYI’yı ve üçüncü olan Yeni Bademli İlkokulu öğrencisi Önder ÖZDEMİR’i bizde tebrik ediyoruz.

Ortaokullar arası şiir yarışmasında dereceye girenlerin ödüllerini de Gökçeada Garnizon Komutanı Topcu Komando Binbaşı Mahir ÇELİK verdi. Ortaokullar arası şiir yarışmasında birinci olan Gökçeada Ortaokulun öğrencisi Erhan AKIN’ı, ikinci olan Özel Rum Ortaokulu öğrencisi Stratos FLİKOS’u ve üçüncü olan Gökçeada Ortaokulu öğrencisi Almina ÇETİNSOY’u bizde tebrik ediyoruz.

Liseler arası şiir yarışmasında dereceye girenlerin ödüllerini de Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN verdi. Liseler arası şiir yarışmasında birinci olan MTAL öğrencisi İlke Hüseyin AKBAY’ı, ikinci olan Özel Rum Lisesi öğrencisi Mihaela YORGİOU’yu ve üçüncü olan GAAL öğrencisi yağmur ATEŞ’i bizde tebrik ediyoruz.

Ödüllerin sahiplerine kavuşmasının ardından sıra geçit törenine geldi. Öğrenciler geçti önce alkışlar eşliğinde. Askerlerimizin geçişi boyunca alkışlar hiç dinmedi Cumhuriyet Meydanında. Gökçeada Belediyesinin hizmet araçlarının geçişi ile Gökçeada kaymakamlığının kutlama töreni sona erdi. Tüm töreni aldığımız görüntüler ile oluşturduğumuz videomuzdan izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

Gökçeada Kaymakamlığının programı sona erse de Cumhuriyet coşkusu bitecek gibi değildi. Gökçeadalılar “Fener Alayı”nda buluşmak üzere boşalttı alanı.

Gökçeada Belediyesinin organize ettiği fener alayı saat 19:00 da başladı coşkuyla. Bayrağını eline alarak yürüyüşe katılan Gökçeadalılar Cumhuriyet Meydanına yürüdü coşku içinde çalınan marşlara eşlik ederek. Cumhuriyet Meydanında havai fişeklerle coşku tavan yaptı.

Kutlamalar sona erse de Gökçeadalılar alanı terk etmek istemiyorlardı. Müzik yayını kesilmesine rağmen Gökçeadalılar “İzmir Marşı” başta olmak üzere ezbere bildikleri marşları müziksiz söylemeye başlayınca Gökçeada Belediyesi müzik yayınını tekrar başlatmak zorunda kaldı.

Gökçeadalıların Cumhuriyet Meydanında coşkulu kutlamaları devam ederken biz görevimizin gereği başlama saati gelen Cumhuriyet balosunun verileceği mekana geçmek için alandan ayrıldık.

Gökçeadalıların yakından tanıdığı Nusret AVCI mekanında gelenekselleştirmeyi düşündüğü “Cumhuriyet Balosu”nun ilkini gerçekleştirdi.

Balodan da görüntülerimizi aldıktan sonra Gökçeada’da bugün yaşanılan coşkulu kutlamaları haber yaparak sizlerle paylaşmak için bilgisayarın başına geçtik.

Gökçeadalıların yaşadığı coşkuyu sizlere ne kadar aktarabildik bilmiyoruz ama 99 yıldır tüm ülkemizde hissedilen ve nice yüzyıllar hissedilecek olan duygu ve coşkuyla diyoruz ki YAŞASIN CUMHURİYET..

Total Page Visits: 203 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: