DENİZDEKİ TROLCÜLER !…

Ülkemizde balık av yasağı 2021 yılı için 1 Eylül’de sona erecek. ”Vira Bismillah” diyerek denizlere açılacak olan balıkçılar, bol ve bereketli bir av sezonu geçirmeyi ümit ediyorlar. 
             

Aynı dilekleri bizlerde Gökçeadalı balıkçı arkadaşlar için temenni edelim.Denizlerimizde kaçak avlanma yapan balıkçı trol gemi kaptanı, Sahil Güvenlik ekiplerine yakalanacağını anlayınca halat ve trol ağlarını denize bırakıyor. Bu kanıt bırakmamak için kaçak avcıların sık kullandığı bir yöntemdir.           

Çevreyi kasten kirletmekle suçlanan gemi kaptanına açılan davada verilen beraat kararına Yargıtay dur dedi.           

Denizdeki ekosistemi alt üst ettiği için trolle, yani denizin dibini tarayarak balık avlamak yasaktır. Yasağa rağmen yüksek kazanç nedeniyle kaçak balık avlayanların sıkça kullandığı bir yöntemdir.            Çevreyi kasten kirletme suçundan Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava neticesinde verilen beraat kararına, itiraz eden davacı Çevre ve İl Müdürlüğü verilen karara itiraz etti ve Yargıtay 4. Ceza Dairesi mahkeme hükmünü bozdu.           

Yargıtay kararında; herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğuna vurgu yaptı. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek gerektiği belirtilerek”Gerçek ya da tüzel kişi olarak herkes, çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi ile görevli olup, alınacak tedbirlere ve belirlenen esaslara uymakla yükümlüdür.           

Türk Ceza Kanun’unun 181. Maddesinin  1. fıkrasında suç olarak düzenlenen  atık ve artıklarla çevrenin kasten kirletilmesi fiili, kanunlarda belirtilen teknik usullere aykırı olarak, çevreye zarar verecek şekilde atık ve artıkların kalıcı ortam olan toprak, su ve havaya kasten verilmesidir. Buna göre suç, atık ve artıkların teknik usullere aykırı olarak bir defa kalıcı ortama verilmesiyle oluşacaktır” denilmiştir.           

Genellikle trol ağları pahalı olduğundan dolayı kaçak avlanma yapan balıkçılar denizden tekrar bunları çıkartmazlar. Sahil Güvenlik denizden çıkartıp imha etmektedir.

DENİZLERİMİZİN KİRLETİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYELİM.

Esen kalın… Memleket güzel… ”Bu memleket bizim”

Total Page Visits: 106 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: