GüncelYazarlar

DEVLET-CEMAAT KISKACINDAKİ NESİN VAKFI

Nesin Vakfı, eğitim olanaklarından yoksun çocukların topluma yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi amacıyla 1972 yılında yazar Aziz Nesin tarafından İstanbul-Çatalca’da kurulan vakıftır. 1972’den 1995’e kadar vakfı Aziz Nesin yönetmiştir. 1995’te vakfın yönetimini oğlu Ali Nesin üstlenmiştir. 2010 yılından itibaren vakfın yönetimini eski vakıf çocuklarından Süleyman Cihangiroğlu yürütmektedir. Vakfa 3-11 yaş arası çocuklar kabul edilmektedir.
           

Ali Nesin basına yaptığı açıklamada Nesin Vakfı’nın banka hesaplarına İstanbul Valiliği tarafından bloke koyulduğunu, İsmailağa Cemaatine bağlı Rabıta Vakfı tarafından taciz edildiklerini belirtti. Bu Vakıf’ta maaşlı çalışanların, okuyan, beslenen, çocukların olduğunu yapılan işlemin acımasızca olduğunu ifade etti. Nesin Vakfı’nın hesaplarına bloke konması işleminin bir cemaatin nüfuz kullanması ile gerçekleştiği iddia edilmektedir.
           

Vakfa ait gayrimenkullerin geliri, Aziz Nesin’in eserlerinin telif hakları gelirleri ve bağışlarla yaşamaya çalışan Türkiye’mizin en hayırlı kurumlarından biridir Aziz Nesin Vakfı.
           

1972 yılında kurulan Vakfın amacı yoksul ve öğrenim olanağı bulamayan çocukların ilkokuldan başlatılarak yüksekokul, ya da bir meslek okulunu bitirene kadar öğrenim, eğitim, barınma, korunma ve her türlü gereksinmelerini sağlamaktır.
           

Aziz Nesin Vakfına yapılan bağışlardan bir örnek vermek gerekirse, Akrep Nalan olarak tanınan sanatçı Füsun Nalan Açın yaşadığı evini Nesin Vakfı’na bağışlamıştır. Nalan, Nesin Vakfının çalışmalarını Köy Enstitüleri’ne benzettiğini, bu yüzden bağış yapmak için Nesin Vakfı’nı tercih ettiğini dile getirmiştir.
           

Şimdiye kadar yüzlerce yoksul çocuğu okutup bir meslek sahibi yapan, hayata hazırlayan böyle bir Vakfa destek olunacağı yerde köstek olmak akılla izah edilecek gibi değil. Umarım en kısa zamanda bu yanlıştan dönülür. Mağduriyet giderilir.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”.

Total Page Visits: 784 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: