GüncelYazarlar

DİYORLAR Kİ GÖKÇEADA, ORGANİK ADA !

Adamızda hatırı sayılır bir zeytin ağacı topluluğuna sahibiz. Yeni girişimcilerin adamıza zeytin ağacı dikmeleri de çok güzel, takdir edilmeyi hak ediyorlar.         

Derler ki zeytin ağacını kendin için değil çocukların, torunların yani gelecek nesiller için dikeceksin. Çok güzel bir saptama, bu güzel düşünceye katılmamak  imkansız.         

Adamızda yetişen zeytinlerden üretilecek zeytinyağının markalaşması, tescilli olarak coğrafi işaret alması ada yaşayanları olarak bizleri sevindirecektir.         

Ne var ki üzülerek görüyoruz, ada dışından getirilen zeytinyağının adamızda üretilmiş gibi piyasaya sürülmesi hiç de etik değil. Küçücük yazılarak Gökçeada da paketlenmiştir ibaresini yazarak ada halkını ve adamıza gelen yurt içi ve yurt dışı misafirlerimizi yanıltmak en hafif deyimle TİCARİ AHLAKA ve ESNAF DÜRÜSTLÜĞÜNE sığmaz. Buna köylü kurnazlığı dersek yeridir. Bal ve şarap üretiminde de aynı hatalara düşmeyelim.         

Biz adalılar olarak kendimize özgü markalar yaratalım, destekleyelim derken, bu tür acizliklere de düşmeyelim.         

Organik ada Gökçeadayı sadece zeytinde değil, arıcılıkta, bağcılıkta da daha da geliştirip markalaştırmak önceliğimiz olmalıdır. Becerebiliyorsak üretilecek bu markalı ürünlerimizi ihracata yönlendirebilmeli, yurt dışında yeni pazarlar bulmalıyız,          Yapabilirsek, ada ekonomisinin canlanacağı katma değerli mallar üretmenin zevkini göreceğiz, tadacağız ve yaşayabilmeleri için elbirliği ile sahip çıkacağız demektir.         

Hatırlatırım, adamız köylerinden eski adıyla Gliki yeni adıyla Bademli’de vakti zamanında 40 ton badem üretilir ve İstanbul’a gönderilerek badem şekeri yapılırmış. Yine adamızdan İstanbul’a gönderilen kaşar peynirinin tadı anlatıla anlatıla bitirilemiyor.          Demem o ki dürüstçe ve severek yapılan işler adamıza her zaman bir değer katacaktır. Ve kalıcı olacaktır.         

Şimdilerde adamızdaki yeni yeni ekim sahalarına ulaşan ve teşvik edilen katma değer yaratacağına inandığım LAVANTA tarlalarının adamıza ayrı bir güzellik katacağını hep birlikte göreceğiz.         Adamızda ki atıl durumda bulunan hazine arazilerinin kiralanarak lavanta üretiminde kullanılması için yeni girişimcilere teşvik ve kolaylıklar sağlanması ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAKTIR. Gökçeadamızın refah payı süreç içinde yükselecektir.         

Sözde değil özde ORGANİK ADA olmak özlemiyle.

Total Page Visits: 747 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir