GüncelYazarlar

DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜ

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü. Hava kadar, su kadar, ekmek kadar gerekli olan birözgürlük. Maalesef ülkemizde ve dünyamızda dört bir yandan o da saldırı altında bulunmaktadır. Basın özgürlüğü açısından Türkiye sıralamanın gerilerinde yer almaktadır. Basın özgürlüğü yerel medya içinde hayati önem taşımaktadır.
           

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 1993 yılında aldığı bir karar ile tüm dünyada Dünya Basın Özgürlüğü Günü olarak 3 Mayısta kutlanmasına karar verilen bir tarihtir.
           

Bugünün kutlanmasındaki amaç; basının demokrasiyi korumaktaki rolünü ve etik gazeteciliği ön plana çıkarmaktır. Ayrıca dünya basının sansür edildiği ülkelere mesaj göndermektir. Bu arada öldürülen gazetecileri anarken yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak da Dünya Basın Özgürlüğü Gününün amaçlarındandır.
           

Son yıllarda ”özgür olmayan” kategoride yer alan Türkiye, daha önceleri de ”kısmen özgür” ülkeler arasında bulunuyordu. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’ne (RSF) göre şu an 180 ülke arasında157. sırada bulunmaktadır Türkiye. Aynı zamanda dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke olarak kayda geçmiştir. Biliyoruz ki  siyasi iktidar Türkiye de medyanın yaklaşık %95’ini etkisi altına almış durumdadır. BirGün, Evrensel, Cumhuriyet gibi bir elin parmağını geçmeyecek sayıdaki gazeteler muhalif basın olarak görevlerini getirmeye çalışmaktadırlar. Tabi ki bu durumlar Türkiye’de ve uluslararası düzeyde tepki çekmeye devam etmektedir. Türkiye’nin imajını bozmaktadır.
           

İstatistiklere göre Türkiye’de gazetecilerin %40’ı üniversite mezunu değil. Türkiye’de gazetecilerin eğitim seviyesine bakacak olursak %6,17 Lise altı, =25,32 lise ve dengi, %8,91 Ön Lisans, %43,77 Lisans ve %15,83 de Yüksek Lisans/Doktora olarak görülmektedir. Türkiye de son 5 yılda gazete tirajlarının %44 düştüğünü de belirtelim. Basın özgürlüğü kişilerin doğru bilgiye iletişim hakkı konusunda büyük önem taşımaktadır. 
           

Yasal hak ve özgürlükler gözetilerek görevlerini yapmakta olan bütün basın kuruluş ve çalışanlarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutlar başarılı çalışmalar yapmaları uğraşı içinde olmalarını temenni ederim.
           

Esen kalın…Memleket güzel.

Total Page Visits: 525 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir