E-TWİNNİNG TOPLANTISI VE YERLİ MALI ETKİNLİĞİ BİR ARADA

Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa’da okul işbirliğini teşvik etmeyi amaçlayan E-TWİNNİNG kapsamında yürütülen “Okumaya Değerim” projesi için yapılan toplantıya katılan katılımcılara yerli malı haftası nedeniyle okula getirilen yiyecek ve içecekler ikram edildi.

Adamızdan Gökçeada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Gökçeada Atatürk Anadolu Lisesinin paydaş olduğu “Okumaya Değerim” projesi için yapılan toplantıda projenin geldiği aşama öğrencilere anlatıldı.

Proje yürütücülerinden Hava ALTAY tarafından yapılan sunum sonrası katılımcılara ikram olarak sunulan ev yapımı ürünler afiyetle yenildi.

Hava ALTAY Hocadan proje hakkında siz değerli okuyucularımız için detaylı bilgi vermesini talep ettik. Bizleri kırmayıp uzun uzun anlattı hava Hocamız.

“OKUMAYA DEĞERİM”

Proje    hakkInda

0kumak hayat için bir önsözdür Ünlü Filozof Çin bilgini Konfüçyüs: Tanrısına; “Tanrım bana kitap dolu bir ev ver, çiçeklerle dolu bir bahçesi olsun” der. Burada Konfüçyüs kitabı hayatın merkezine koymuştur. Onu mahremine almıştır. Yazının bulunması insanlık tarihindeki en önemli keşiftir. İnsanları aydınlatmak için peygamberlere bile kitaplar gelmiştir, bilim adamları kitaplar sayesinde insanlara hizmet etmişlerdir, İnsan kitapları okudukça dünyası zenginleşir, görme, anlama ufku açılır, dünyayı daha yakından tanımaya başlar. Özgür olmak, uygar olmak, amaca ulaşmak dünyayı daha yakından okumaktan geçer. Dahası okumak insanın kendini aramasıdır, mirasına sahip çıkmasıdır. Okullarımızda kitap okuma etkinlikleri düzenleyerek okuyan, okuduğunu anlayan, gelecek kuşaklar için okumayı bir yaşam kültürü haline getiren bir okul modeli oluşturulması hedeflenmektedir. Öğrencilerimiz yoluyla ailelerini de etkileyerek geleceğin okuyan nesilleri olan bir
toplum oluşturmak.

       HEDEFLER

Okuyarak olayların ve gelişmelerin gerçek boyutunu öğrenen bireyler olarak öncelikle kendine olan güvenini artırması hedeflenmektedir. Aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırılacaktır. Bu durumu yeni programlar çerçevesinde ders başarısının artışı, hayata bakış açısında genişleme, okumanın beraberinden getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki uyandıracaklardır. Bu etki insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter ve dolaylı olarak hayat başarısına etki edecektir. Edinilen geniş kelime dağarcığı sayesinde, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini imkan sağlayacaktır. Boş zamanın olmadığı boşa harcanan zaman olduğu kavramları yerleştirilerek zamanını kitap okuyarak değerlendiren öğrencilerimiz, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olacaklardır.

     BEKLENEN SONUÇLAR

Öğrencilerin okuma kültürü kazanarak farklı görüşleri tartışmalarına imkân bulmaları ve entelektüel hayata ilk adımlarını atmaları amaçlanmaktadır. Öğrencilerin okuyup tartıştıkları kitapları okul kütüphanelerine hediye ederek kütüphanelerin zenginleşmesi, diğer arkadaşlarını okumaya teşvik etmeleri, rol modeli olarak okullarında da bu projeyi uygulayabilmeleri ve devam ettirmeleri beklenmektedir.

ÇALIŞMA SÜRECİ

Ekim: Proje uygulayan okullarda komiteler kurulup okuma listesi oluşturulacak ve onay alınacak
Kasım: Proje uygulayan ortaklarımızla belirlenen kitaplarla ilgili web 2.0 araçlarıyla tele konferans uygulanacak bilgi alışverişi yapılacaktır. Ardından okuma saatleri okul yönetiminden onay alınarak belirlenecek ve öğrencilere duyurular yapılacaktır.
Aralık: Seçilen kitapların yazarları hakkında bilgi verilecek aylık proje ortakları ile tele konferans yolu ile iletişim kurulacaktır.
Ocak: Okumanın önemi hakkında küçük bilgilendirme sunumları yapılacaktır.

Şubat: Proje ortağı olan diğer ortaklarla birlikte öğrencilerimizin okuduğu kitaplarla ilgili yarışma için sorular talep edilecektir.
Mart: Öğrencilerle toplu okuma mekanları belirlenecektir.
Nisan: Seçilen kitapları okuyan öğrencilere yarışma hazırlanacak ve okullarda dereceye giren öğrencilere ödül verilecektir. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım belgesi törenle verilecektir.
Mayıs: Proje değerlendirme anketi yapılacaktır.

KOMİSYON TARAFINDAN BELİRLENEN KİTAPLAR:

Sıra Kitabın Adı Yazar Yayınevi
1 Sinekli Bakkal Halide Edip ADIVAR  
2 Siddhartha Herman HESSE  
3 Simyacı Paulo COELHO  
4 Ermiş Halil CİBRAN Kaknüs Yayınları
5 Devlet Ana Kemal TAHİR  
6 Seçme Hikayeler Ömer SEYFETTİN  
       

PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ

     Suat ATALAN                      Ökkeş ALTAY                                         Hava ALTAY

 Yaşar Sami YILMAZ                    İnci Ülfet EYİ                               Burcu YILMAZ

Total Page Visits: 703 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: