EKOSİSTEMİN NE ÖNEMİ VAR !…

​​Ormanlık alanları, orman vasfından çıkaran kanun değişikliğine tepki yoğunlaşarak artıyor. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği de tepkisini Ormanların, bu yönetmelikle deyimi yerindeyse Çevre ve Şehircilik Bakanlığının arsa ofisine dönüşmektedir diyerek tepkisini ifade etmiştir.
           

7 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayınlanan ”6831 Sayılı Orman Kanununa Ek 16’ncı Maddesi Kapsamında Orman Sınırları Dışına Çıkarma İşlemlerine İlişkin Yönetmelik” de belirtilen ”Bilim ve Fen bakımından orman olarak muhafazasında yarar görülmeyen yer” tanımıyla yapılan değişiklik Anayasa’yada aykırı olduğuna dikkat çekelim. Diğer yandan yönetmelikte tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan arazi tanımının ise, toprak derinliğinin 20 Santimetreden az olduğu alanlar olarak belirtilmesinin ormanın arsaya çevrilmesinin yolunu açmaktadır. Taşlık, kayalık bir yerde 20 santimetreye yakın toprak olan yerde orman yoksa insan eliyle ormansızlaştırıldığının göstergesi olduğu ifade ediliyor.
           

Ormanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni yapılaşma hedefi haline gelmektedir. Orman iç açıklıkların barındırdığı bitki, böcek, hayvanlar ile orman ekosisteminin ayrılmaz bir parçası olduğu gözardı edilmiştir. Hayvanlar ve böceklerin beslenip çoğaldığı orman içi açıklıklar, orman ekosistemi için yaşamsal önemdedir. Üzerinde ağaç bulunmuyor ve ekonomik yönden orman kurulmasında yarar bulunmuyor diye orman içi açıklıkların orman olarak, muhafazasında yarar görülmeyen yer olarak nitelenmesi ise bilim ve fen ile taban tabana zıttır. 
           

Bu yönetmeliğin acil olarak yürürlükten kaldırılması gerekir. Yoksa bir orman cinayeti ile karşı karşıya kalacağız demektir. Bu cinayete karşı olmak vatanseverliğimizin gereğidir. Yazımı Yunus Emre’nin bir sözü ile bitireyim ”Herkes birbirine engerek. Bize düşman ne gerek?”           

Esen kalın…

Total Page Visits: 110 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: