EL FENOMENO “BAY KEMAL”

Fenomen felsefede somut, algılanabilir ve denenebilir olay ve nesne demektir. Kılıçdaroğlu ‘Bay Kemal’ söylemini sahiplenerek Erdoğan’ın kozunu elinden alarak muhalefetin psikolojik üstünlüğü ele aldığını göstermiş oldu.
           

Kemal Kılıçdaroğlu Balıkesir’de yapılan Milletin Sesi Mitinginde yaptığı konuşmada ”Bay Kemal olmak için hayatımı verdim” diyerek toplanan kalabalığa şöyle seslendi. ”Bay Kemal olmak için önce ahlaklı olacaksın, Bay Kemal olmak için kul hakkı yemeyeceksin, Bay Kemal olmak için adaletli olacaksın, Bay Kemal olmak için beş cent, 1 milyon dolar para bulur muyum diye Körfez Ülkelerine gidip el avuç açmayacaksın. Bu ülkenin itibarını koruyacaksın. Bay Kemal olmak için hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi düşleyeceksin. Bay Kemal olmak için kadın-erkek eşitliğini savunacaksın. Ve Bay Kemal olmak için “İstanbul Sözleşmesi”ni bir hafta içinde yürürlüğe koyacaksın. Sen kim, Bay Kemal kim?”
           

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Doç. Dr. Derya Kömürcü, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ”Bay Kemal” ifadesini sahiplenmesini olumlu bir hamle olarak nitelendirdi. ”Bu söylem, gücün aslında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan muhalefette doğru geçtiğinin bir göstergesi. Erdoğan yıllarca muhalefetin kullandığı kavramları, solun değerlerini kendi işine gelecek şekilde kullandı. Şimdi gelinen noktada Kemal Kılıçdaroğlu ‘Bay Kemal’ ifadesini sahiplenip kullanarak Erdoğan’ın elinden silahını aldı. Bu başarılı bir siyasal iletişim hamlesi. Bir bütün olarak değerlendirmek gerekirse muhalefet psikolojik olarak öne geçti. Erdoğan tarafında ise kaybetme psikolojisi baskın durumda. Muhalefet seçmeni ‘Biz Kazanacağız’ sesini ve hissini her yükselttiğinde AKP seçmeni tam tersi olarak ‘Biz bu sefer kaybedeceğiz’ hissine kapılıyor.
           

Yapılan bu değerlendirme bizlere gösteriyor ki Geliyor Gelmekte Olan Geç Kalmadan. Bertolt Brecht’in bir şiirindeki sözlerine kulak vererek yazımızı sonlandıralım.”Bir gün mücadele eden insanlar vardır ve onlar iyidir. Bir yıl mücadele edenler vardır, onlar daha iyidir. Yıllarca mücadele eden insanlar vardır ve onlar çok daha iyidir, ama bir ömür boyu mücadele veren insanlar da vardır ve asıl vazgeçilmez olanlar işte onlardır.”
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 424 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: