ENFLASYONUN DURDURULAMAYAN YÜKSELİŞİ

Türkiye’de son 20 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor. 2022 yılının ilk dört aylık enflasyonu Venezuela da yüzde 16 iken (Yıllık %226) Türkiye de ilk dört aylık enflasyon %31’dir. Ücret ve maaşların hızla erimesi karşısında sabit gelirlilerin enflasyon karşısında tam bir kabus yaşadığı bu günler gerçekten içler acısı bir durumdur. TUİK verilerine göre Nisan ayında tüketici enflasyonu %70’e yükselmiş bulunuyor. ENAG’ın açıkladığı enflasyon oranı ise TUİK’in açıkladığı yıllık enflasyonun iki katından daha fazladır.
           

Ülkemizin saygın ekonomistlerinin ”Aman sakın ha yapmayın” dediği ne varsa AKP hükumeti tersini yaparak enflasyonun azmasına neden olmaktadır.
           

Ülkede, Merkez Bankanız bağımsız değilse ve ehliyet sahibi kadrolarınız da yoksa Maliye ve Hazine Bakanı Nebati ortaya çıkıp ”Gözlerimin içine bakın, ne görüyorsun” der ve kendine göre ülke ekonomisinin ne kadar güzel ve doğru yolda olduğunu söyler. Söyler ama halkımız çarşı pazara çıktığında gördüğü fiyatlar karşısında ”Badem gözlünün” tespitlerinin pek doğru olmadığını yaşayarak görmektedir.
           

Böyle gidecek olursa ülkede enflasyonu düşürmek için uygulayacağınız ekonomi reçeteniz de yoksa yıl sonunda üç haneli enflasyonu görmemiz hiç de şaşırtıcı olmasın.
           

Yapılması gereken ise para politikasını rayına oturtmak, bütçe açığını makul düzeylerde tutmak olmalıdır. Aynı zamanda bir an önce Kur Korumalı Mevduat Sistemini öncelikli olarak sonlandırılmalı, döviz cinsinden gelir garantisi verilen sözleşmeler acilen gözden geçirilerek kamu yararına düzeltilmelidir. Piyasaya aşırı kredi pompalamaktan da vazgeçeceksiniz. Şu an dolaşımda olan 100 TL. ve 200 TL’lik kağıt paralarının toplamı %87’i bulmuştur. En büyük paralarımızın satın alma gücü düşmüştür. 500 TL’lik kağıt paranın piyasalara sürülmesinin eli kulağındadır.
           

Hukuk sistemini ve politik sistemi yeniden gözden geçirip, ihale kanununu yeniden düzenleyip Merkez Bankasını bağımsızlaştırmak atılacak ilk adımlar olmalıdır. Serbest ve adil bir şekilde yapılacak seçimlerle ancak belli bir süre içerisinde ülkemiz ancak düzlüğe çıkabilecektir. Kuvvetler ayrılığının önemini hiçbir zaman unutmadan ve yoksullukla nasıl mücadele edileceği konusundaki acil planlamalar bizlere çıkış yolu için ipuçları verecektir. İktisat kuramının gerekli gördüğü politikaların acilen uygulanması tek yoldur.

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 384 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: