GüncelYazarlar

ERKEN SEÇİM STARTI VERİLDİ Mİ?

İzmir’deki yaptığı konuşmasında Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı adaylığını MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’den aylar sonra nihayet kendi ağzından da halkımıza açıklamış oldu. Açıkladı da seçim tarihi olarak 2023 Haziran ayını işaret etti. Yani normal seçim takvimini söyledi. 
           

Zamanında yapılacak bir seçimde Anayasa gereği Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması mümkün değil. Çünkü, Anayasanın 101. maddesi çok açık olarak ”Bir kimse ikiden fazla Cumhurbaşkanlığı yapamaz” diyor. Erdoğan 2014 ve 2018 yıllarında Cumhurbaşkanı seçildi. Şu anda 2.’nci kez Cumhurbaşkanlığı görevini yapmaktadır. Yani normal koşullarda Erdoğan’ın bir kez daha aday olması Anayasa’ya göre mümkün olmamaktadır. 
           

Tayyip Erdoğan için tek yol gözüküyor. TBMM’nin 2023 Haziran’ından önce seçim kararı alması gerekir. O zaman 2.’nci dönem süresi dolmayacağı için TBMM seçim kararı alırsa 3.’üncü kez aday olmaya hak kazanır. Ancak TBMM’nin seçime gitme kararı alabilmesi içinde 360 milletvekilinin onayı gerekiyor. Cumhur İttifakı (AKP+MHP) seçim kararı alabilmek için gereken çoğunluğa sahip değil. Mecliste diğer partilerin destek vermesi ile ancak seçim erkene alınabilir.
           

Seçimlerin erkene alınması ile Erdoğan seçimleri kazanabilir mi? Şu ana kadar yapılan tüm seçim anketlerini incelediğimiz de bu sorunun tek cevabı çıkıyor KAZANAMAZ! MAK Danışmanlık AKP’de üçte bir oy kaybının net olduğunu açıkladı. 18-29 yaş grubunda AKP hiçbir bölgede birinci parti değil. AKP yöneticilerinden bazılarının çocukları da artık babalarının partisine oy vermeyeceğini söylüyor diye açıklama yaptı. Yapılacak seçimlerde oy kullanacak 7 milyonluk ilk defa oy kullanacak genç seçmen grubunu da düşünecek olursak gerçekten AKP’nin ana muhalefet partisi görevine hazırlık yapması kaçınılmaz görünüyor. 
           

Görüyoruz ki seçmen iktidardan rahatsız. Gençler çok ciddi bir şekilde AKP’nin politikalarını kabul etmiyor. Yeterli bulmuyor. Yazımızı Sivas’lı Aşık Veli’nin dörtlüğü ile bitirelim. Şalvarı şaltak Osmanlı/ Eğeri kaltak Osmanlı/ Ekende yok biçende yok/ Yiyende ortak Osmanlı

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

418770cookie-checkERKEN SEÇİM STARTI VERİLDİ Mİ?
Total Page Visits: 667 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir