FAKIBABA FAKA BASTIRDI

Bugünkü yazıma öncelikle Bartın-Amasra’da meydana gelen Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra maden ocağında ki grizu patlamasıyla hayatlarını kaybeden 41 madenci emekçiye rahmet, ailelerine ve sevenlerine sabırlar dileyerek başlamak isterim. Sorumlu yöneticilerin yasa önünde hesap vermelerini, şeffaf bir şekilde yargılanmaları gerekmektedir. Türkiye’nin beklentisi budur. Unutulmamaları gerekir.
           

Ülkemizdeki siyasi gelişmelere göz atacak olursak, gündeme damga vuran ses getiren gelişme AKP Urfa Milletvekili, eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve eski Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın hem partisinden hem de milletvekilliğinden istifa etmesidir. Urfa’da sevilen ve yoğun bir desteğe sahip olan Fakıbaba’nın İYİ Parti’ye katılacağını açıklamasını da ”Fakıbaba Faka Bastırdı” olarak yorumlamak gerekir.
           

Fakıbaba’nın istifasını açıklarken ”Siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum” demesi ülkemizde önemli siyasi gelişmelerin olacağının işaret fişeği olarak okumak gerekiyor.
           

Eski Devlet Bakanı İYİ Partili Mehmet Salim Ensarioğlu’nun yaptığı açıklamalar yol göstericidir. Ne demişti Ensarioğlu, ”Recep Tayyip Erdoğan PKK’nın 5, 10,15 çocuğu var” sözlerinin büyük tepkiye yol açtığını ifade ederek ”Bu sözün PKK’ye değil de Kürt halkına söylendiğini bilmeyen yoktur. Örgüt dağda çocuk yapamayacağına göre, Kürtleri kastediyor ve tüm bölgede inanılmaz bir rahatsızlığa neden oluyor” diyor. Bu rahatsızlığın Doğu ve Güneydoğu da 2023 yılında yapılacak seçimlerde epey etkili olacağı da göz ardı edilmemelidir.
           

Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katılım şovunun ardından gelen Fakıbaba’nın AKP’den istifa etmesi hemen hemen her kesimden tepki çeken Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katılmasının da pek öneminin kalmadığını göstermektedir. Fakıbaba’nın istifası aynı zamanda AKP içindeki rahatsızlığın nicel olarak nasıl yansıdığını ortaya koyması açısından da önemli olacaktır. 2023’de yapılacak seçimlerde AKP’nin blok olarak kendisini koruyup koruyamayacağı da çok ciddi olarak milletimizin kafasında soru işareti olarak durmaktadır. Fakıbaba’nın AKP’den istifasında geçen aylarda Urfa’da meydana gelen olaylarda Emine Şenyaşar’ın eşi ve iki oğlunu yitirmesinin de etkili olduğuna inanıyorum. Çünkü; Fakıbaba Emine Şenyaşar ve saldırıda yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’dan özür dileyerek, yanlış bilgilendirildiği için Şenyaşar ailesine haksızlık yaptığını açık bir dille itiraf etmişti. 
           

Ekonomist Uğur Civelek’e göre TCMB’nın son faiz indirim kararının bilimsel dayanağı yok, ”Ne yaptıklarını bilmiyorlar” diye açıklamaktadır. Bu politika ile Türkiye kaosa sürükleniyor, faiz düşürmek uzun vadede kur krizini ve enflasyon artışını tetikleyecektir. Halkımız ileride kaçınılmaz olarak daha çok sorunlar yaşayacaktır. Kur seviyesini Merkez Bankası rezervlerini tüketerek sabit tutmak politikası da ekonomide AKP’nin faka basmasıdır diye düşünmemize sebep olmaktadır.
           

Esen kalın…Memleket güzel…”Bu Memleket bizim”

Total Page Visits: 208 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: