GüncelYazarlar

GAZETECİLER GÜNÜ

Bugün 10 Ocak, gazeteciler günü. Bu meslek için gönül vermiş amatör ve profesyonel olarak uğraş verenlerin gazeteciler günü kutlu olsun.         

10 Ocak Basın mesleğinde çalışanların haklarını düzenleyen 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarihtir. 212 sayılı yasa basın mesleğinde çalışanlara önemli haklar sağlamıştır. 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile dokuz gazete patronu protesto için gazetelerini yayınlamadılar. Üç gün süreyle kapattılar.         

Dünya ve Türk basın tarihinde önemli ve onurlu bir yeri olan ”BASIN” gazetesi 10 Ocak 1961 tarihinde üç gün süre ile gazeteciler tarafından çıkarılmıştır.Milliyet gazetesi  Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi Sirkeci’de gazete dağıtmıştır.         

Günümüzde Türkiye Gazeteciler Sendikası verilerine göre 144 gazeteci demir parmaklıklar arkasında tutuluyor. Dünyada en fazla gazeteci hapseden üç ülkeden biri Türkiyedir. Çin ve Mısır diğer ülkelerdir.         

Gazeteciler gününde, ülkemizin yüz akı gazetecileri, usta gazeteciler;  Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Taner Kışlalı, Hasan Pulur, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, İlhan Şelçuk, Çetin Altan, Mustafa Ekmekci, Onur Öymen, Emil Galip Sandalcı’yı anmadan geçemeyiz.         

Günümüzde geçmişin usta gazetecilerini anımsatan çok iyi kalemler basında yer almaktadır. Örneklersek; Doğan Tılıç, Melih Pekdemir, Yılmaz Özdil, Uğur Dündar, Emin Çölaşan, Bekir Çoşkun ve Emre Kongar, diyerek bir çırpıda sayabildiklerimizdir.         

Hepsinin de emeğine kalemine sağlık diyor, 10 Ocak Gazeteciler günü kutlu olsun diyerek yazımızı noktalayalım.         

DAHA ÖZGÜR BASIN ÖZLEMİMİZDİR. Türk gazeteciliği bunu hak ediyor. 

Total Page Visits: 538 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: