GAZİLER GÜNÜ 2020 GÖKÇEADA

13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya Zafer’inin hemen ardından 14/15 Eylül gecesi Kozan Milletvekili ve Genel Kurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Edirne Milletvekili ile Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa tarafından verilen önerge sonucu TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e MAREŞAL rütbesi ve GAZİ unvanı verilmiştir. Bu unvanın verilişinin yıl dönümü olan 19 Eylül günü tüm ülkemizde “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır. Gökçeada’da da sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen sade bir tören ile Gazilerimizin Günü kutlanmıştır.

Kutlama etkinliği saat 10:00 itibarıyla yapılan çelenk sunumlarıyla başladı. Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat DOĞAN Kaymakamlık çelengini, Garnizon Komutanı Piyade Albay Oktay YILDIRIM yerine Deniz Yarbay İnan ŞİMŞEK Garnizon Komutanlığı çelengini, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal ÇETİN yerine Başkan Vekili Ercan İPEK Belediye Başkanlığı çelengini ve Gazilerimiz Hüseyin KIRICI ile Kemal AVCI da kendi çelenklerini Atatürk Anıtına sundular.

Çelenk sunumlarının ardından tüm katılımcılar ile birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile tören devam etti. İstiklal Marşı okunması ardından kürsüye gelen Piyade Teğmen Fatih ÖNÇIRAK günün anlam ve önemi ile ilgili güzel bir konuşma gerçekleştirdi. Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve yapılan konuşmayı videomuzdan izleyebilirsiniz. İYİ İZLEMELER..

Törenin resmi olarak bitişinin ardından katılımcılardan bazılarının gazilerimiz ile hatıra fotoğrafı çektirmeleri ve sosyal mesafe korunarak yapılan ayaküstü sohbetler ile tören alanı boşaldı. Vatanımız için her türlü bedeli ödemeyi göze alıp cepheye koşarak can veren şehitlerimiz ve bu yolda bedel ödeyen gazilerimize tekrar tekrar sonsuz TEŞEKKÜR ederken başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm gazilerimizin “GAZİLER GÜNÜ” Kutlu olsun.

Total Page Visits: 513 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: