Güncel

GAZİLERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN

13 Eylül 1921’de kazanılan Sakarya Zafer’inin hemen ardından 14/15 Eylül gecesi Kozan Milletvekili ve Genel Kurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Edirne Milletvekili ile Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa tarafından verilen önerge sonucu TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e MAREŞAL rütbesi ve GAZİ unvanı verilmiştir. Bu unvanın verilişinin yıl dönümü olan 19 Eylül günü tüm ülkemizde “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Kutlama etkinliği kapsamında Gökçeada Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Gökçeadalılar ATATÜRK Anıtına yapılan çelenk sunumlarına katılarak gazilerimize minnettarlığını gösterdi.

Program Gökçeada Ortaokulu Öğretmeni Gökçen ŞEREMET sunuculuğunda program akışının sunumu ile başladı.

Kaymakamlık çelengini Gökçeada Kaymakamı Nurbaki YALÇIN, Gökçeada Garnizon Komutanlığı Çelengini Komutan vekili P. Bnb. Birim SARIÇAM, Belediye Başkanlığı çelengini başkan vekili A. Mahir UYGUN ve gazilerimizin çelengini Gazi Resul ENGİN ile Mustafa ÖZER sırası ile Atalarına sundular.

Çelenklerin sunumu ardından tüm katılımcılar saygı duruşunda bulunarak hep birlikte İstiklal Marşımızı okudular.

P. Tğm. Burak ŞAFAK günün anlam ve önemini anlattığı konuşma ile başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm gazilerimize duyulan minnettarlığa vurgu yaptı.

Son olarak Gökçeada Ortaokul Öğrencisi Zeynep Nisa SARGUT okuduğu şiirle programı sonlandırdı.

Program sonrası Gökçeada Kaymakamı Nurbaki YALÇIN, adamızda yaşayan gazilerimizin rahatsızlıkları nedeniyle programa katılamamaları nedeniyle Çanakkale’den programa katılmak için adamıza gelen 2 gazimiz (Gazi Resul ENGİN ile Mustafa ÖZER) ile çay eşliğinde sohbet ederek kendilerinin nezdinde tüm gazilerimizin günlerini kutladı.

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder ATATÜRK’e gazilik unvanı verilişinin 102. Yılını ve tüm gazilerimizin “Gaziler Günü” kutlu olsun.

Total Page Visits: 334 - Today Page Visits: 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir