”GEÇÇEK”

            Mega star Tarkan’ın 17 Şubatta yayınladığı ”GEÇÇEK” şarkısı Türkiye’nin yaşadığı ekonomik ve siyasi yönetememe krizi için bir mesaja dönüşmüş durumda. Ekonomik sıkıntıların had safhada olması, yaşadığımız pandemi salgınının hafiflememiş olması, siyasi tartışmaların gittikçe yoğunlaşması ve gelecek kaygısının ağırlığının artması karşısında kitlelere umutlu bir mesaj olarak yorumlamak gerek diyorum. 

            Hayat pahalılığına, elektrik faturalarına gelen zamlara karşı yurttaşlar ülke genelinde sokağa çıkarak, yaptıkları protestolar ile dertlerini siyasal iktidara anlatma çabasına mecbur kalıyor. Yurttaşların yaşanan krizden çıkış yolu olarak halkın talebine kulak verilmesini, bu sesin duyulmasını, halkın artık nefes alamadığının fark edilmesini acil önlemler alınmasını talep ediyor. Bıçak kemikte, dayanacak güç kalmadığı belirtiliyor.

            Ülkenin dört bir yanında kuyruklar görülüyor. Ucuz ekmek alabilmek, ucuz yağ alabilmek için. Halk yumurta ile protein ihtiyacını karşılayabilmek için bile gördüğü fiyatlar karşısında uzun uzun düşünmek zorunda kalmaktadır. Hıyar olmuş 30 lira  vatandaş esprisinden geri kalmıyor AKP-MHP cacık oldu! diyor.

            Bu gelişmeler karşısında iktidarın görevi halkın taleplerini yok saymak, gizlemek ve bastırmak değil çözüm üretmek, toplumun refahını yükselterek insanca yaşam koşullarını oluşturmaktır. Yoksa halka tasarruf çağrısı yapmak, yastık altı altınlarını talep etmek, aynı geminin yolcusuyuz söylemi gibi popülist söylemlere halkımızın karnı tok. Isparta gibi bir batı ilimizde bir haftaya yakın elektrik kesintisini bu kış şartlarında yaşatanların aczi yeti aslında yeteri kadar yaşananları ortaya koymaktadır.

           Lenin ”siyasi kriz” tanımında diyor ki ”Yönetici sınıfların egemenliklerini eski biçimi değiştirmeden sürdürmesinin imkansız hale gelmesi…” olarak açıklıyordu. Türkiye’nin fotoğrafına baktığımızda iktidardakiler, yönetememe sorunu karşısında çaresiz duruma düşmüyorlar mı? Farkındayız ki otoriter popülist liderlerin devri yavaş yavaş sona ermeye tüm dünyada başlanmıştır. Cehaletten gurur duyan, bilgisizliğinden utanmayan birçok güçlü insanın varlığına bizde ”GEÇÇEK” diyoruz.

            Esen kalın… Memleket güzel…”Bu memleket bizim”

Total Page Visits: 148 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: