GüncelYazarlar

GEÇMİŞTE FELAKETLERE DAHA MI HAZIRDIK?

Malum bir deprem felaketi sonrasında sel felaketleri yaşadık. Bu felaketler adeta 20 yıllık “Tek Adam İktidarını” tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. Hâlbuki kendilerinden önceki 80 yıllık iktidarların bütün kurdukları fabrikaları, bütün yatırımları miras yedi gibi satmışlardı. Onlar yetmemiş hazine arazilerini satmaya başladılar. Onlar da yetmedi merkez bankasının yedek akçelerini de yok ettiler.

İktidara geldiklerinde bu ülkenin her bölgesinde; tahıl siloları, Toprak Mahsulleri Ofisi, Devlet Malzeme Ofisleri,  Sümerbank fabrikaları, şeker fabrikaları, ÇAYKUR’u, Et Süt Balık Kurumu ve daha niceleri vardı. Devlet bir işletme değildir dediler hepsini ya sattılar ya da işlemez hale getirdiler.

Böylesi felaket durumlarında her ilde, her ilçede bulunan tahıl siloları ve Toprak Mahsulleri Ofisi bulundukları bölgenin kullanıma hazır gıda deposu idiler. 20 yıl öncesi kuşağı iyi bilir bu kurumlar genelde açık alanlarda korunaklı inşa edilmiş kurumlardı. Yani afetlerden fazla etkilenmeyecek şekillerde konumlandırılmışlardı. Felaket sonrası gıdanız hazır. Dağıt kimse aç kalmasın!  

Devlet Malzeme Ofisleri ve Sümerbank fabrikaları; akla gelecek her tür malzeme, battaniye, kıyafet, ayakkabı v.b. anlayacağınız ne ararsanız var, çocuklar için oyuncak bile vardı. Afetzedelere dağıt, kimse üşümesin sıcacık sarınsın!

Şeker fabrikaların, Çaykur’un ve Et Süt Balık Kurumların vardı. Ver emri bölgeye göndersin, vatandaşından “Çay, Şeker ve Kahvaltılık Malzeme” istemek zorunda kalma. Yavrucaklar peynirini yesin, Afetzedeler sıcacık çayını yudumlasın!

Kızılay Ofisleri! Her bölgede içi çadır, battaniye ve konserve gıdalarla dolu idi. Ülkemizin göz bebeği idi. İşinin ehli insanlar tarafından yönetilir, bilgili gönüllüleri ile hemen bölgesinde müdahaleye başlarlardı. Çadırlar kurulur, çorbalar kaynatılır, battaniyeler dağıtılır, Kızılay Sahra Çadırlarında yaralar sarılır ve eller sıcacık tutulurdu.

Biz 20 yıl öncesini bilenler bütün bunları ve daha fazlasını gördük. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 yıl öncesini bilenler gençlere anlatsın diyor. İşte anlattım. 20 yıl önce Devletimin felaketler karşısında tutumu bu idi. Vatandaşına İban verip para istemezdi çünkü Yedek Akçeleri vardı. Devletim bu gün olmayan ya da işlevsizleştirilen o güzelim kurumları ile harekete geçer yaraları sarar, vatandaşlarını kucaklardı.

Bu kurumlar basit birer işletme değillerdi. O kurumlar bizim hayatta kalma sigortalarımızdı. 20 yılda o sigortaların hepsini tek tek söktüler. 80 yılın bütün emeğini, birikimini yok ettiler. 20 yılda Terminatör İktidar nasıl olunur bize gösterdiler.

Total Page Visits: 660 - Today Page Visits: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir